Međugorje ovih dana živi u znaku 45. obljetnice Gospinih ukazanja, a tisuće hodočasnika iz cijeloga svijeta ponovno su pristigle u hercegovačko mjesto molitve i duhovne obnove. U ozračju velikog jubileja, ali i priprema za ovogodišnji Mladifest, međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić u razgovoru za Večernji list progovorio je o duhovnim plodovima Međugorja, vlastitom svećeničkom putu i izazovima služenja u jednoj od najpoznatijih katoličkih župa na svijetu.
Fra Zvonimir, koji je upravo 25. lipnja 2017. godine zaređen za svećenika, ističe kako je služba župnika u Međugorju istodobno zahtjevna i posebna.
„Međugorje je specifično mjesto. Ono je mjesto molitve i susreta. Mjesto u kojem se ljudi susreću s Bogom, s Gospom i jedni s drugima. Župnik ima zadaću bdjeti nad svim tim susretima, organizirati molitvene programe i brinuti se da sve prođe u najboljem mogućem redu“, kazao je fra Zvonimir.
Iako je, kako kaže, riječ o službi koja se razlikuje od rada u drugim župama, smatra da je velika milost biti župnik upravo u Međugorju.
Govoreći o iskustvima hodočasnika, fra Zvonimir naglašava kako se u Međugorju svakodnevno mogu vidjeti duboke životne promjene.
„Ovdje se uistinu ljudi susreću sa živim Bogom u sakramentima, a to čovjeka oslobađa, ozdravlja. Zato ovdje vidimo nasmijane ljude, ljude koji su pronašli smisao života. Za mene je to pravo čudo koje potvrđuje djelovanje Duha Svetoga“, istaknuo je.
Posebno je izdvojio trenutke provedene u ispovjedaonici.
„Za mene kao svećenika najljepši trenutak je kada u ispovjedaonici vidim kako se lice čovjeka mijenja djelovanjem Božje milosti; kada se patnja preobrati u radost; kada teret grijeha nestane; kada se rodi novi čovjek, s novom nadom, s novim životom. To je pravo čudo Međugorja“, poručio je.
Fra Zvonimir ističe kako je s Međugorjem povezan od najranijeg djetinjstva, budući da je njegova obitelj redovito hodočastila u ovo mjesto.
„Kad god bih u svojim mladenačkim godinama imao nekakav problem ili dvoumice, uvijek sam dolazio u Međugorje tražiti duhovnu pomoć i vodstvo“, rekao je.
Govoreći o odnosu Vatikana prema Međugorju, naglasio je važnost apostolskih vizitatora i njihove prisutnosti među hodočasnicima i župljanima.
„Možemo sa sigurnošću reći da su naši apostolski vizitatori također oni koji promoviraju Međugorje i nastoje pomoći da se međugorska duhovnost još više širi“, kazao je.
Osvrćući se na ratove, krize i brojne izazove suvremenoga svijeta, međugorski župnik istaknuo je kako upravo molitva i Gospina blizina mnogima vraćaju nadu.
„Ovdje ljudi u molitvi osjete da je Bog živ i da ih ljubi. I njegova ljubav onda ozdravlja sve njihove rane“, poručio je.
Fra Zvonimir govorio je i o pripremama za ovogodišnji Mladifest, koji će i ove godine okupiti desetke tisuća mladih iz cijeloga svijeta.
„Hodočasnici mogu očekivati kateheze i svjedočanstva kao i svake godine. Bit će, naravno, pjesme i plesa, puno molitve i slavljenja sakramenata. Ove godine kateheze će biti usmjerene prema svetom Franji i duhovnosti Međugorja jer slavimo 45. godinu Gospinih ukazanja i 800. obljetnicu smrti svetoga Franje“, zaključio je fra Zvonimir Pavičić.
Borak.tv






















Leave a Reply