Službenici njemačkih saveznih institucija zaposleni u inozemstvu mjesecima su primali veće naknade zbog pogreške u njihovu obračunu, a ukupno je isplaćeno pet milijuna eura više nego što je bilo predviđeno.
Kako je priopćilo njemačko Ministarstvo vanjskih poslova, riječ je o administrativnoj pogrešci zbog koje je službenicima u inozemstvu od srpnja 2025. do lipnja ove godine isplaćeno oko pet milijuna eura, odnosno približno deset milijuna konvertibilnih maraka više.
Naknade za službenike koji rade izvan Njemačke izračunavaju se na temelju više kriterija, među kojima su i troškovi života u zemlji ili gradu u kojem su raspoređeni. Ako su troškovi života niži od prosječnih troškova u Berlinu, pri obračunu se primjenjuje negativan koeficijent.
Međutim, u ovom slučaju u svim su obračunima korišteni pozitivni koeficijenti, zbog čega su službenici primali veće naknade od propisanih.
Prema dostupnim podacima, povećane naknade isplaćivane su za ukupno 71 službenika raspoređenog na 220 lokacija diljem svijeta.
Njemačke vlasti navode kako se već isplaćeni novac neće potraživati od službenika. Umjesto toga, provjerava se postoji li odgovornost vanjskog pružatelja usluge koji je sudjelovao u obračunu naknada.
Slučaj je otvorio pitanja o nadzoru i kontroli sustava obračuna naknada za zaposlenike njemačkih institucija u inozemstvu, a nadležna tijela provode dodatne provjere kako bi se utvrdile sve okolnosti nastale pogreške.
Borak.tv




















Leave a Reply