Hrvatska je pobjedom 2:1 protiv Gane izborila plasman u šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva, no nakon utakmice Zlatko Dalić nije najviše govorio o sljedećem protivniku. Hrvatski izbornik iskoristio je konferenciju za medije kako bi odgovorio kritičarima reprezentacije, pohvalio svoje igrače i izrazio nezadovoljstvo pojedinim sudačkim odlukama.
Dalić je istaknuo kako je Hrvatska odigrala jednu od najboljih taktičkih utakmica na prvenstvu te da je momčad pokazala karakter upravo onda kada je bilo najpotrebnije.
“Jako teška utakmica, ali mislim da je Hrvatska danas odigrala fantastično u taktičkom smislu. Vratili smo se na stare postavke. No to je samo prvi korak, moramo se okrenuti onome što nas čeka u Torontu. Znao sam prema treninzima da možemo i moramo bolje”, rekao je izbornik.
Posebno je izdvojio Luku Modrića, koji je osim asistencije ponovno oduševio radom u obrani.
“Mislim da su svi dali maksimum, a Luka je bio doista fantastičan. U zadnjim minutama uklizava, trči i bori se. Drago mi je da je tako ispalo, najviše zbog njega.”
Na pitanje bi li radije igrao protiv Portugala ili Kolumbije, Dalić nije želio birati.
“Nebitno je tko će nam biti protivnik. Imat ćemo veliku podršku u Torontu i nikome neće biti svejedno igrati protiv nas.”
Jedan od junaka pobjede bio je Nikola Vlašić, koji je postigao pobjednički pogodak nakon što ga je Dalić iznenađujuće uvrstio u početni sastav.
“Nikola radi fantastičan posao na treninzima, iako vi to ne vidite. Imao je i sjajnu sezonu, njemu odgovara primati loptu između linija. Pogodio je vratnicu, zabio gol i odigrao super utakmicu.”
Izbornik se osvrnuo i na smjenu generacija te nastupe mladih igrača poput Petra Sučića i Martina Baturine.
“Vrijeme je da odrade neke stvari, došlo je njihovo vrijeme. Nadam se da će se Joško Gvardiol vratiti u formu, nije dugo igrao i to je ostavilo traga.”
Objasnio je i zašto je protiv Gane Ivana Perišića postavio na mjesto lijevog beka.
“Nije samo to. Malo smo drukčije stajali nego u prve dvije utakmice, u kojima je možda bilo grešaka u mojim postavkama. Perišić trenutačno ima više samopouzdanja od Gvardiola i zato sam se odlučio za tu varijantu. Obrana je zapravo bila jako dobra.”
Dalić nije skrivao nezadovoljstvo ni zbog suđenja, smatrajući da je Hrvatska ponovno bila oštećena.
“Ganski gol nije čist. Čim se situacija toliko dugo provjerava, to je sumnjivo. Takve stvari sude nama. Sigurno se protiv Engleske ne bi ponovio onaj Kaneov penal, niti bi nam danas svirali takvo zaleđe.”
Na kraju konferencije poslao je najoštriju poruku od početka prvenstva, osvrnuvši se na kritike koje su reprezentaciju pratile nakon prva dva kola.
“Bilo je puno sumnji u nas, a ova reprezentacija mora biti cijenjena i poštovana, pa čak i da sve izgubimo. Žalosno je da se pljuje po ovoj momčadi. Danas je na tribinama bilo 40 tisuća naših ljudi, vidjeli ste to zajedništvo i što je sve ova reprezentacija napravila za naš narod i državu. Izgubimo jednu utakmicu i odmah svi navale na nas. Ne razumijem te glave. Ali mi smo se ponovno digli, pobijedili i prošli dalje.”
Hrvatsku sada očekuje dvoboj protiv Portugala u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva. Utakmica će se igrati na BMO Fieldu u Torontu u noći s četvrtka na petak, odnosno 3. srpnja u 1 sat po hrvatskom vremenu.





















