Sisački biskup mons. Vlado Košić gostovao je u novoj epizodi podcasta „re” na YouTube kanalu „Muževni budite”, gdje je govorio o svom duhovnom putu, Domovinskom ratu, blaženom Alojziju Stepincu, obnovi Sisačke biskupije nakon potresa te aktualnim društvenim pitanjima.
U opsežnom razgovoru posebno je istaknuo svoju podršku inicijativi javne molitve krunice muškaraca na gradskim trgovima, nazvavši je „proročkim znakom vremena” i duhovnim odgovorom na izazove suvremenog društva.
Biskup Košić nekoliko je puta sudjelovao na javnoj molitvi krunice. Prvi put pridružio se molitvi u Zagrebu u srpnju prošle godine, zatim u Sisku u siječnju ove godine, a istaknuo je kako je bio i na javnoj molitvi muškaraca u Popovači te najavio da će ponovno sudjelovati na molitvi u Sisku.
“Nisam vidio ništa protivno Crkvi”
„Ja sam zapravo želio vidjeti, nisam nasjeo na te priče i napise medija. Želio sam se sam uvjeriti i bilo mi je drago što sam sudjelovao. Nisam vidio nikakvih problema”, rekao je biskup Košić, prisjećajući se svog prvog sudjelovanja na javnoj molitvi krunice u Zagrebu.
„Bilo mi je drago da se tu ne događa ništa protivno Crkvi ni kršćanskoj vjeri”, dodao je.
Govoreći o samoj inicijativi, istaknuo je kako je s vremenom u njoj prepoznao dublje značenje.
„Kako više o tome razmišljam, vidim krunicu muškaraca kao znak vremena. Ne znam točno koji, ali ima nešto proročko u toj pojavi. To dolazi iz Poljske i proširilo se na druga mjesta u svijetu. Okupljaju se muževi koji žele svjedočiti svoju vjeru upravo moleći krunicu”, rekao je Košić.
Dodao je kako smatra da odgovorni katolički muževi prepoznaju izazove današnjeg vremena te u Marijinu zagovoru traže snagu za svoje obitelji.
„Mislim da je to znak. Odgovorni katolički muževi vide kako naš svijet srlja u propast i u Mariji vide ruku spasa. Žele da njezin zagovor učvrsti naše katoličke muževe i obitelji kako bi doista živjeli svoje poslanje te se mogli oduprijeti svim navalama i zamkama koje se postavljaju pred nas. Kao što vidite, previše je zla u koje tone čitav svijet”, poručio je biskup, dodavši kako svako zazivanje Isusa i Marije donosi duhovnu pomoć i blagoslov.
Podrška Hodu za život i obnovi čovjeka
Osim javnoj molitvi krunice muškaraca, biskup Vlado Košić dao je podršku i manifestaciji Hod za život, u kojoj je i osobno sudjelovao u Sisku. Istaknuo je kako je zaštita života od začeća do prirodne smrti temeljna kršćanska i moralna dužnost, a ne političko pitanje.
Osvrćući se na obnovu čak 52 crkvena objekta stradala u potresu na Banovini, naglasio je da su građevine važne, ali da je obnova čovjeka i njegove vjere ipak najveći prioritet.
Komentirao je i česte medijske kritike na svoj račun, istaknuvši kako ga one ne opterećuju. Kao svoj životni uzor u obrani istine izdvojio je blaženog Alojzija Stepinca, podsjetivši na njegovu ulogu u spašavanju djece tijekom Drugoga svjetskog rata te izrazivši uvjerenje da će uskoro biti proglašen svetim.
Borak.tv






















Leave a Reply