Mostarski gradonačelnik Mario Kordić komentirao je novi požar na deponiji Uborak i blokade pretovara otpada, poručivši kako se ne radi o političkom pitanju, već o ozbiljnom komunalnom problemu koji pogađa Grad Mostar.
„Ovo nije politička arena. Ovo je komunalni problem Grada Mostara, gdje je očito riječ o kriminalnim radnjama. U razgovoru s tužiteljstvom postoje čak i elementi terorizma. Kada se proglasi izvanredno stanje u Gradu Mostaru, a netko potom dodatno zapali deponiju, to se može smatrati terorističkim aktom“, rekao je Kordić.
Dodao je kako očekuje da će odgovorni za nastalu situaciju biti identificirani i sankcionirani.
„Netko je već započeo kampanju preko deponije i mještana sjevernog dijela Mostara. Smatram da je sve ovo prešlo svaku mjeru. Utvrdit ćemo tko stoji iza svega i poduzeti odgovarajuće mjere kako građani ne bi postali dio nečijih političkih igara“, kazao je gradonačelnik.
Pretovar otpada u Vrapčiće
Podsjetimo, Krizni stožer Civilne zaštite Grada Mostara odredio je prostor nedovršenog bazena u Vrapčićima kao privremenu lokaciju za pretovar otpada, budući da se smeće zbog požara trenutačno ne može odlagati na Uborak.
Kordić je naglasio da se odluke Stožera civilne zaštite u izvanrednim okolnostima moraju provoditi.
„Ako je određeno da se pretovar otpada obavlja na toj lokaciji, onda se to mora poštovati. Sve drugo predstavlja anarhiju“, poručio je, istaknuvši kako među onima koji sudjeluju u blokadama ima i pojedinih gradskih vijećnika te političkih dužnosnika sa županijske razine.
Pomoć se nudi sa svih strana
Govoreći o zbrinjavanju otpada, rekao je da su pomoć ponudili brojni načelnici i gradonačelnici iz BiH, ali da je problem u tome što se trenutno ne dopušta organizacija pretovara otpada.
„Otpad Grada Mostara trenutno nije moguće transportirati na odgovarajuću lokaciju jer skupina ljudi u sjevernom dijelu grada blokira pretovar. Građani se koriste u političke svrhe, a situacija postaje neodrživa“, rekao je Kordić, dodavši kako će za provedbu odluka vjerojatno biti potrebna snažnija asistencija policije.
Govoreći o izboru lokacije u Vrapčićima, pojasnio je kako je razmatrano oko 50 mogućih lokacija te da je plato nekadašnjeg bazena procijenjen kao najprikladnije rješenje.
„Riječ je o betoniranoj površini koja sprječava prodor procjednih voda prema Neretvi, nalazi se na području s relativno malo stanovnika u neposrednoj blizini i omogućuje jednostavan pretovar otpada iz jednog kamiona u drugi koji bi ga potom odvozio na drugu deponiju“, objasnio je.
Političke tenzije u pitanju?
Kordić smatra da se cijela situacija koristi za stvaranje političkih napetosti uoči izbora.
„Netko zloupotrebljava medije i cijeli sustav kako bi ostvario političke ciljeve ili izazvao kaos u gradu“, rekao je, dodajući da postoje sumnje kako su i posljednji, ali i prethodni požar na deponiji podmetnuti.
Osvrnuo se i na višegodišnje probleme vezane uz sanaciju Uborka, istaknuvši kako su pravni i administrativni postupci godinama blokirali planirane aktivnosti Grada.
„Pet godina upozoravali smo sve razine vlasti i institucije da nam omoguće provedbu zakonskih procedura za sanaciju lokaliteta. Međutim, procesi su se neprestano vraćali na početak i vrtjeli nas u krug“, rekao je.
Na kraju je izrazio zabrinutost zbog posljednjih događaja na deponiji.
„Osjećam frustraciju jer smo godinama pokušavali riješiti problem, a sada je netko odlučio zapaliti deponiju upravo u trenutku kada smo trebali započeti nove aktivnosti na izgradnji kazeta za odlaganje otpada. Posebno zabrinjava što su, nakon što je požar stavljen pod kontrolu, ponovno zapaljene gume“, zaključio je Kordić.
Borak.tv





















Leave a Reply