Hrvatska preuzima predsjedanje “Inicijativom triju mora” , kojoj se pridružuje sve više..

Čelnici 13 zemalja članica Inicijative triju mora, koju su 2015. pokrenule Hrvatska i Poljska uz snažnu potporu Washingtona, okupit će se ovaj tjedan u Varšavi, obilježavajući desetu godišnjicu toga projekta koji promovira jačanje suradnje u trokutu Baltik-Jadran-Crno more.

Sastanak na vrhu inicijative koja promovira jačanje političke suradnje i energetske, prometne i digitalne infrastrukture na potezu između tri mora održava se u glavnom gradu Poljske, a na njemu sudjeluje i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Plenković: 3SI: Projekt iznimnog političkog i geostrateškog značaja

Inicijativa triju mora (3SI), zajednički projekt zemalja između Baltika, Jadrana i Crnog mora, danas ima “poseban politički i geostrateški značaj”, rekao je u Varšavi hrvatski premijer Andrej Plenković, dodajući da za Hrvatsku ona ima i vrlo važnu gospodarsku i energetsku dimenziju.

– U svjetlu brojnih globalnih izazova, Inicijativa triju mora ima poseban politički i geostrateški značaj, kazao je premijer Hrvatske.

Nekoliko zemalja inicijative graniči s Ukrajinom, gdje se vodi rat od 2022. kada je tu zemlju napala Rusija.

Za Hrvatsku pak ona ima posebno važnu gospodarsku dimenziju “jer robna razmjena sa zemljama inicijative raste i doseže 22,8 milijardi eura što je 35 posto naše sveukupne robne razmjene”, kazao je Plenković.

Članice Inicijative triju mora (3SI) su Hrvatska, Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija, Austrija, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Rumunjska, Bugarska i Grčka.

Plenković i ranije poljski predsjednik Andrzej Duda, kojemu u svibnju završava drugi predsjednički mandat, a zajedno je s bivšom hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović pokrenuo je inicijativu, najavili su da će se projektu danas na summitu priključiti još neke zemlje.

Kao pridružene članice Inicijativi će se priključiti Crna Gora i Albanija, uz ranije zemlje u tom statusu Moldaviju i Ukrajinu. Turska i Španjolska postat će novi strateški partneri, uz SAD, Njemačku, Japan i Europsku komisiju.

– To pokazuje koliko je inicijativa vitalna, a važna je i snažna prisutnost SAD, rekao je Plenković, podsjetivši da na sastanku na vrhu sudjeluje američki tajnik za energetiku Chris Wright “što je važno za ukupnu suradnju ovog dijela Europe sa SAD-om”.

Na drugom summitu inicijative, koji je također održan u Varšavi 2017. – nakon prvog u Dubrovniku – sudjelovao je kao počasni gost i američki predsjednik Donald Trump, u svom prvom mandatu u Bijeloj kući.

Hrvatska preuzima predsjedanje Inicijativom

Plenković se u ponedjeljak sastao i s Donaldom Tuskom, premijerom Poljske koja je predsjedavajuća EU-om i predsjedava Inicijativom triju mora – i na ovom summitu predsjedanje predaje Hrvatskoj.

– Mi ćemo u razdoblju koje je pred nama nastojati predstaviti naše prioritete. Prvi prioritet je nastavak ekonomske i energetske suradnje, suradnje na području infrastrukture, želimo povezivati i Baltik i Jadran i Crno more više nego je bilo do sada, kao i jačati parlamentarnu suradnju kojoj želimo dati snažniju dimenziju”, istaknuo je hrvatski premijer.

Plenković je naglasio i činjenicu da Hrvatska postaje novo energetsko čvorište, s obzirom na terminale na Krku i za naftu i za ukapljeni plin.

Podsjetio je da je LNG terminal zakupljen do 2037., da je do sada 65 posto brodova koji su doveli plin u Hrvatsku došlo iz SAD, te da su kapaciteti LNG-a prošireni “što nas čini neovisnima u smislu dobavnih pravaca.

– Proširenjem kapaciteta LNG terminala na otoku Krku na 6,1 milijardi kubnih metara plina godišnje Hrvatska će moći plinom opskrbljivati zemlje središnje i istočne Europe, čime postaje regionalno energetsko čvorište, kazao je premijer Hrvatske.

Hrvatski premijer sastao se i s hrvatskim gospodarstvenicima koji sudjeluju na poslovnom forumu koji se danas održava uz sastanak na vrhu Inicijative triju mora./Hina/HMS/

Objava Hrvatska preuzima predsjedanje “Inicijativom triju mora” , kojoj se pridružuje sve više.. pojavila se prvi puta na Hrvatski Medijski Servis – Sad znam više!.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)