Cijene goriva na crpkama u Bosni i Hercegovini od kraja veljače pale su za 30 feninga po litri, rekli su za “Nezavisne novine” stručnjaci iz ove oblasti.
Naime, kako ističu, unatoč blagom porastu cijene barela nafte na svjetskim burzama, to neće utjecati na maloprodajne cijene u BIH.
Đorđe Savić, predsjednik Grupacije za trgovinu naftom i naftnim derivatima Gospodarske komore Srpske, rekao je da je, što se tiče svjetske burze, došlo do porasta cijena, ali kako je istaknuo, to neće utjecati na cijene na pumpama u Srpskoj.
„Cijene dizela krajem veljače iznosile su 2,59 KM, a sada su 2,29 KM po litri, dakle u tom razdoblju zabilježen je pad od 30 feninga po litri“, rekao je Savić za „Nezavisne novine“.
Dodao je da je vrlo teško predvidjeti što će se događati u nadolazećem razdoblju i na svjetskom tržištu i na domaćem tržištu.
Almir Bečarević, energetski stručnjak iz Sarajeva, kaže da su cijene goriva na crpkama niže.
„Bez obzira na blagi porast cijena nafte na svjetskom tržištu, cijene su stabilne na pumpama u Bosni i Hercegovini. Naše cijene u razdoblju veljača-travanj pale su za 30 feninga po litri, dok je na svjetskim burzama u tom razdoblju barel nafte pao sa 75 na 62 dolara“, rekao je Bečarević.
„Ne znamo što će se događati u sljedećem razdoblju što se tiče cijene nafte na svjetskim burzama“, rekao je Bečarević.
A Milovan Bajić, potpredsjednik Grupacije za trgovinu naftom i naftnim derivatima Gospodarske komore Republike Srpske i direktor “Krajinapetrola”, rekao je za “Nezavisne novine” da su cijene goriva padale u nekoliko navrata.
„Došlo je do pada cijena na svjetskom tržištu, što se odrazilo i na domaćem tržištu“, rekao je Bajić.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, izjavila je za “Nezavisne novine” da su cijene goriva znatno niže nego u prethodnom razdoblju.
„Ali svi trgovci najavljuju poskupljenja osnovnih namirnica, nekako ne razumijemo zašto cijene rastu ili dok god nemamo ograničene marže, cijene mogu rasti kako tko želi“, rekao je Marić.
Ističe da je za potrošače jako dobro što su cijene goriva niže, ali to ne prati jeftinije cijene ostalih prehrambenih proizvoda.
„Otkad je gorivo pojeftinilo, nijedna cijena nijednog proizvoda nije smanjena“, rekao je Marić i dodao da bi prema nekoj logici, kada cijena goriva padne, trebale pasti i cijene osnovnih namirnica.
„Ali ne mislimo da će do toga doći, jer su prije bile niže cijene, pa nisu smanjili ostale cijene“, rekao je Marić.
Podsjetimo, prema trenutnim podacima s burze, cijena sirove nafte porasla je na 62.967 dolara, a cijena nafte Brent na 66.826 dolara.
Objava APSURD: Cijene goriva manje za 30 feninga, a trgovci najavljuju povećanje cijena namirnica pojavila se prvi puta na Pogled.ba.