Europa bruji o povratku bolesti za koju se mislilo da je ostala u udžbenicima, a to je slinavka i šap. Ovaj virus, koji najviše pogađa goveda, ovce i svinje, nakon pojave u Njemačkoj, Mađarskoj i Slovačkoj, sve je bliži granicama BiH.
Službeno – bolest još nije kod nas. Neslužbeno – svi znaju da, “ako već nije, samo što nije”. Farmeri su u panici, institucije s “pojačanim nadzorom”, a kriza polako poprima poznate konture: zabrane, barijere, sastanci i vječno pitanje – je li BiH na pragu nove katastrofe? Nakon gotovo šest desetljeća od posljednjeg registriranog slučaja, BiH ponovno prijeti opasnost od slinavke i šapa – virusne bolesti koja se iznimno brzo širi i ostavlja ozbiljne posljedice na stočarsku proizvodnju, piše federalna.ba.
Ima farmera koji su baš veliki proizvođači i naravno da se boje, od toga žive, to rade. I ja moram paziti kako bismo opstali, pa ćemo vidjeti što će vrijeme pokazati – govori farmer Petar Stevanović. – Jako će teško biti obraniti se od ove bolesti ako krene iz regije. Ne ide nam u prilog ni klimatski ni zemljopisni položaj – upozorava Branimir Andrić, direktor PD Semberija. – Riječ je o iznimno zaraznoj bolesti – upozoravaju nadležni.
U slučaju njezine pojave primjenjuju se stroge mjere kontrole, uključujući eutanaziju zaraženih životinja, uspostavu zona zaštite i nadziranja te zabranu premještanja živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla. – Spada u zoonoze, ali vrlo blagog oblika. Kod čovjeka ne izaziva nikakve vidljive kliničke simptome, ali su najpogođenija goveda, zatim koze i ovce te u nekom manjem postotku svinje. Ako dođe, borba protiv te bolesti vrlo je rizična, moraju se primjenjivati sve mjere borbe – objašnjava veterinar Slaviša Cacanović.
U Bijeljini je održan izvanredni sastanak svih relevantnih institucija, uključujući vojsku, policiju, veterinarske službe, lokalne i republičke vlasti. Među predloženim mjerama je i identifikacija lokacija za zbrinjavanje eventualno zaraženih životinja.
Donesena je i odluka o formiranju republičkog kriznog stožera te jasno dogovorena hijerarhija i obveza svih u sustavu – ističe Njegoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo.
Objava Farmeri u BiH se boje nove bolesti životinja, formira se krizni stožer pojavila se prvi puta na Pogled.ba.