Imamo tri recepta za savršene domaće krafne: uz trikove naših baka bit će još mekše i ukusnije, topit će se u ustima!

Stiže nam vrijeme poklada, a bez savršeno mekih krafni ne možemo zamisliti ovo zimsko razdoblje. Iako postoji mnogo recepata i svi manje-više sliče jedan drugome, postoje mali trikovi i izmjene kako bi krafne bile što mekše i ukusnije. 

Svi zaljubljenici u krafne znaju da još uvijek tople, iznimno mekane i friško napravljene domaće krafne nemaju premca. Stoga vam donosimo najbolje tradicionalne recepte, koji nas s okusom i mirisom vraćaju u dane djetinjstva.

U tradicionalnoj kuhinji priprema krafni bila je nešto posebno, rezervirano za vrijeme poklada. No, zašto su krafne postale sinonim za ovo vrijeme, koje označava oproštaj od zime i pripremu za dolazak proljeća? 

Namirnice potrebne za izradu domaćih krafni, poput jaja, brašna, mlijeka i šećera, nisu uvijek bile lako dostupne i često su bile vrlo dragocjene. Stoga je priprema krafni bila luksuz i poseban gastronomski doživljaj koji je bio rezerviran za posebne prigode.

Poklade su bile jedno od takvih posebnih prigoda, kada su se krafne posluživale kao delikatesa koja je označavala radost i obilje. Običaj koji prati poklade nije bio samo kulturni ritual, već i simboličan način protjerivanja zime i dočekivanja toplijih dana.

Krafne su, kao posebna poslastica, bile središnji dio tih slavlja, predstavljajući slatki početak novog ciklusa. Uzimajući u obzir da poklade označavaju prelazak u razdoblje korizme, razdoblje odricanja, krafne su dobile još dublje značenje.

image

Prije nego što bi počeo post, koji podrazumijeva suzdržavanje od određenih namirnica, pripremanje i konzumiranje domaćih krafni bilo je neka vrsta slatkog oproštaja od uživanja u bogatim i ukusnim delicijama. Stoga tradicija pripreme krafni u vrijeme poklada nije samo gastronomska, već i kulturna praksa koja odražava spoj luksuza, radosti i simbolike.

Krafne su danas više od običnog deserta – one su postale tradicionalni izraz koji spaja prošlost, sadašnjost i nadu u svjetliju budućnost, a mi vam danas donosimo tri recepta, korak po korak, za najfinije domaće krafne – one mekane i lagane, koje se tope u ustima. Pa krenimo…

image

Starinski recept

Sastojci:

700 g brašna
2 jaja
1 vrećica kvasca
3 dl mlijeka
sol
​2 žličice šećera
2 žličice ulja
limunova korica
ulje za prženje
šećer u prahu
džem po želji

Priprema:

Počnite s aktiviranjem kvasca u toploj mješavini mlijeka, šećera i brašna. Pustite da se smjesa podigne dok ne postigne dvostruki volumen.

U prosijano brašno dodajte jaja, sol, ulje i limunovu koricu. Dodajte “aktivirani” kvasac i temeljito umijesite rukama dok ne dobijete glatko tijesto. Po potrebi dodajte brašna.

Kada završite s miješanjem, na vrh tijesta pospite malo brašna i pokrijte ga krpom pa ostavite da odstoji na toplom – dok dvostruko ne naraste. Ovaj korak pruža mekoću i prozračnost krafnama.

Kad je tijesto spremno, premijesite ga i razvaljajte na pobrašnjenoj radnoj površini na otprilike prst debljine. Čašom otisnite oblik krafne i ostavite ih da odmore. Osigurajte da nisu predebele kako biste izbjegli tvrdoću prilikom prženja.

Pržite krafne u zagrijanom ulju, s gornjom “dignutom” stranom prema dolje. Pazite da ne dobiju smeđu boju kako biste očuvali mekoću.

Vadite ih na papirne ubruse kako biste uklonili višak masnoće i sačuvali laganu teksturu. Na kraji ih pospite šećerom u prahu pomiješanim s vanilin šećerom. Po želji ih možete puniti i domaćim džemom za dodatnu slatkoću.

image

Krafne s rakijom i suhim grožđicama

Sastojci:

75 g suhih grožđica
4 žlice rakije
500 g brašna
75 g šećera
250 ml mlijeka
75 g maslaca
prstohvat soli
1 kockica svježeg kvasca
1 l ulja
šećer u prahu

Priprema:

Suhe grožđice potopite u rakiju i pustite da odstoje 30 minuta da omekšaju. U većoj zdjeli pomiješajte prosijano brašno sa solju pa u sredini napravite udubljenje.

Kvasac pomiješajte s dvije žlice šećera i 4 žlice toplog mlijeka i dobro razmutite pa ga ulijte u udubljenje između brašna. Cijelu zdjelu pokrijte krpom i pričekajte otprilike pola sata dok se kvasac ne zapjeni. U međuvremenu otopite maslac i ostavite ga da se hladi.

Kad se kvasac zapjenio, u zdjelu dodajte ostatak šećera i mlijeka, otopljeni maslac i suhe grožđice pa mijesite dok ne dobijete glatko tijesto, a onda ga pustite da se još  jednom digne.

U dubljoj tavi ili loncu zagrijte ulje za prženje. Većom žlicom vadite tijesto (ili ga prethodno oblikujte u kuglice) i spuštajte ga u ulje da se prži 4-5 minuta, okrećući ga dok ne porumeni sa svih strana.

Pržene krafne izvadite na papirnate ubruse da se dobro ocijede. Pospite ih šećerom u prahu i poslužite dok su još tople.

image

Krafne punjene marmeladom

Sastojci:

500 g brašna
50 g šećera
5 žumanjaka
200 ml toplog mlijeka
60 g otopljenog maslaca
prstohvat soli
1 kockica svježeg kvasca
žličica naribane korice limuna
1 l ulja
100 g marmelade
150 g šećera u prahu
1-2 žlice limunova soka
50 g nasjeckane ušećerene kore od naranče

Priprema:

Otopite kvasac u 100 ml mlijeka pa ga pomiješajte sa žličicom šećera i ulijte u posudu s brašnom u kojem ste prethodno napravili udubljenje.

Kvasac pomiješajte s malo brašna s rubova, pa prekrijte zdjelu krpom i ostavite ga da odstoji 10-ak minuta dok se kvasac ne zapjeni.

Dodajte žumanjke, ostatak mlijeka, šećer, sol i limunovu koricu pa sve umijesite u glatko tijesto. Ponovno ga pokrijte i ostavite da se diže do sat vremena.

Kad je tijesto gotovo, ponovno ga premijesite pa oblikujte kuglice. Svaku pritisnite prstom u sredini.

Oblikovane krafne ostavite da se dižu još 20-30 minuta. Ispržite ih u vrelom ulju i ocijedite na papirnatim ubrusima.

Kad se malo ohlade, napunite ih marmeladom po želji uz pomoć slastičarskog stošca. Rastopite šećer u prahu u limunovu soku i tom smjesom premažite krafne. Odozgo ukrasite ribanom koricom od naranče ili jednostavno pospite šećerom u prahu.

Desk Redakcija