Čak i nakon što ju je Rusija javno optužila za izdaju, Srbija je odobrila tranzit gotovo 1000 topničkih granata iz BiH preko svog teritorija u ime češke tvrtke odgovorne za opskrbu ukrajinske vojske streljivom.
Dana 12. lipnja ove godine, srbijansko Ministarstvo unutarnjih poslova odobrilo je tranzit 132 palete robe iz Bosne i Hercegovine, dopuštajući njihov ulazak preko malog graničnog prijelaza u selu Sremska Rača, u blizini rijeke Save.
Prema službenim dokumentima koje je BIRN dobio, palete su trebale biti natovarene topničkim granatama kalibra 155 milimetara, ukupno 960; kamioni su trebali krenuti prema sjeveru i ući u Mađarsku na graničnom prijelazu Horgoš.
Pošiljku je naručila češka obrambena i zrakoplovna tvrtka Omnipol a.s., jedna od pet tvrtki koje je češka država navodno odabrala za opskrbu topničkim granatama ukrajinske vojske; Prema medijskim izvješćima, granate kalibra 155 mm vrlo su tražene u Ukrajini dok se nastavlja njezina borba protiv ruskih invazijskih snaga. Međutim, ruta kojom su kamioni trebali ići sve je osjetljivija.
Krajem svibnja, ruska Vanjska obavještajna služba (SVR) oštro je kritizirala Srbiju zbog neizravnog usmjeravanja streljiva proizvedenog u Srbiji u Ukrajinu, optužujući srpske proizvođače “i njihove pokrovitelje” da žele “profitirati na krvi bratskih slavenskih naroda”.
Izjava SVR-a označila je izvanrednu javnu kritiku srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji je, barem javno, odbio zauzeti stranu u sukobu.
Iako je naglasio svoju podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine, Vučić je odbio poštivati zapadne sankcije protiv Rusije, znajući da bi time riskirao otuđenje svojih najvatrenijih nacionalističkih pristaša.
No, iza kulisa, srbijanske topničke granate i projektili pronalaze put do Kijeva, preko posrednika i potvrda “krajnjeg korisnika” koje navode konačno odredište negdje drugdje. Vučić je to priznao u intervjuu za Financial Times u lipnju prošle godine.
BIRN sada može otkriti da Srbija također dopušta tranzit streljiva proizvedenog drugdje preko svog teritorija na putu do zemalja i tvrtki za koje se zna da opskrbljuju ukrajinsku vojsku, dodatno potkopavajući Vučićevu tvrdnju o neraskidivoj vezi s Moskvom usred neviđenih prosvjeda protiv njegove 13-godišnje vladavine.
Tranzit predstavlja jednu malu kariku u dugom lancu koji je opskrbljivao Ukrajinu topničkim granatama i projektilima, u ovom slučaju od tvornice u većinskom državnom vlasništvu u Bosni s utjecajnim američkim manjinskim partnerom do tvrtke sa sjedištem u Pragu na prvoj crti češke inicijative za podršku ukrajinskoj obrani.
Objava BiH preko Srbije izvozi streljivo Ukrajini pojavila se prvi puta na Pogled.ba.