Tragični događaj na Badiji je upozorenje, znate li što napraviti u slučaju srčanog udara

srcani

Nedavni slučaj na otčiću Badiji, kad je starija strana državljanka preminula od iznenadnog srčanog udara, još jednom nas je podsjetio koliko je važno znati osnovne korake pružanja prve pomoći. U situacijama kad hitna pomoć ne može stići na vrijeme upravo mi, obični građani, možemo biti presudna razlika između života i smrti.

Nekoliko kratkih savjeta kako pristupiti reanimaciji:

Kad se osoba iznenada sruši, poput nedavnog tragičnog slučaja na Badiji, svaka sekunda postaje dragocjena. Prva i najvažnija stvar koju treba napraviti jest provjeriti diše li osoba kojoj je pozlilo. Postoji samo jedna sigurna metoda da utvrdite diše li osoba – položite je na leđa, zabacite joj glavu unatrag kako bi se otvorio dišni put, nagnite se uhom nad njezina usta i nos te gledajte diže li se prsni koš. Osluškujte i promatrajte najviše deset sekundi.

Ako osoba diše, stavite je u bočni položaj i nadzirite stanje do dolaska pomoći. Ako osoba ne diše, odmah zovite 112 i započnite laičku reanimaciju u omjeru 30 masaža srca, dvije umjetne ventilacije (upuha), i tako u krug , bez prestanka, sve dok ne dođe hitna pomoć. Vanjska masaža srca radi se ritmično, u sredini prsnog koša, frekvencijom od 100 do 120 pritisaka u minuti. Ako niste u mogućnosti pružiti umjetno disanje, nastavite s masažom – i to može spasiti život. Nikad nemojte reanimaciju prekinuti prije dolaska liječnika, budite uporni koliko god trajalo.

Mozak bez kisika umire već nakon pet, šest minuta, a na udaljenim mjestima poput otočića Badije, čak i najbrža intervencija gliserom ili helikopterom traje duže. Upravo je zato edukacija šireg stanovništva ključna. Na otoku Korčuli već godinama djeluje Crveni križ Korčula, koji aktivno educira osnovnoškolce, srednjoškolce, vozače autoškole, ali i nastavnike, odgojitelje, vatrogasce i sve zainteresirane građane.

„Našu obuku godišnje prođe između 60 i 70 učenika cijelog otoka te iz općine Orebić. Tečajevi traju i preko 30 sati, a provodi ih deset iskusnih mentora. Nedavno smo održali edukacije i za sve djelatnike OŠ Petra Kanavelića i DV Korčula, kao i za vatrogasce od Vele Luke do Orebića, a uskoro ćemo i za blatske i smokviške. Za građane koji žele naučiti pružiti prvu pomoć, naša su vrata otvorena i mogu nam se javiti kadgod žele!“, poručila je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Korčula Marijana Milat.

Uz edukacije, od velike je važnosti i dostupnost uređaja za automatsku vanjsku defibrilaciju (AVD). No bez znanja, ni ti uređaji nemaju smisla. Samo masovnom edukacijom možemo povećati šansu za preživljavanje, u konačnici, svatko od nas može postati karika koja spašava život. Nije važno jeste li liječnik ili laik – važno je znati što napraviti kad se nekome dogodi najgore. Jer jednom, možda baš vi budete prvi. I jedini.

Objava Tragični događaj na Badiji je upozorenje, znate li što napraviti u slučaju srčanog udara pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)