Zakon o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u priznanje svim GSS-ovcima

Hercegovačko-neretvanska županija (HNŽ) dobila je ovoga tjedna, kao prva županija u Federaciji BiH, Zakon o gorskoj službi spašavanja koji konačno „prepoznaje“ i u zakonske okvire stavlja ovu iznimno važnu djelatnost.

Po riječima voditelja PR službe Saveza Gorske službe spašavanja u BiH (GSS u BiH) Branka Azinovića, zakonom se definiraju temeljne zadaće GSS službi, kao i određena prava i ovlaštenja za radnje koje su do sada provođene u nekoj vrsti sive zone.

-Našim članovima daje se svojevrsna sigurnost dobivanjem prava poput osiguranja od posljedica nezgode, obveznog zdravstvenog osiguranja i drugih prava tijekom sudjelovanja u intervencijama, obukama i vježbama. Zakonom su, također, definirani i određeni izvori financiranja, kao i obveze organizatora sportskih, turističkih i drugih manifestacija koje se odvijaju u prirodi – kaže u razgovoru za Fenu Azinović.

Gorska služba spašavanja je volonterska služba koja djeluje s ciljem spašavanja i pružanja pomoći u teško pristupačnim terenima i iznimno zahtjevnim uvjetima.

Na području HNŽ-a aktivno djeluje osam stanica gorskih službi spašavanja. Od toga, šest stanica su članice Saveza GSS u BiH, dvije stanice su članice Gorska služba spašavanja Federacije BiH, a svaka od tih stanica broji između 20-30 aktivnih članova.

-Osim intervencija na vlastitom području djelovanja, stanice iz HNŽ-a redovito pružaju operativnu podršku stanicama koje djeluju u drugim županijama, što dodatno svjedoči o visokoj razini suradnje i solidarnosti unutar sustava gorskog spašavanja u Bosni i Hercegovini. U prvom kvartalu 2025. godine zabilježeno je više intervencija sličnog karaktera, a trend aktivnosti pokazuje nastavak intenzivnog angažmana spasilaca s područja HNŽ-a, posebno u kontekstu povećanog broja planinarskih i izletničkih aktivnosti tijekom proljetnih mjeseci – navodi Azinović.

Kako riješiti problem financiranja

Jedna od najvećih zapreka u radu GSS-ovaca u BiH je problem financiranja.

-Financiranje gorskih službi spašavanja, uključujući i stanice koje djeluju na području HNŽ-a, u velikoj mjeri oslanjaju se na donacije građana, poduzeća i organizacija koji prepoznaju važnost i humanost našeg rada. Pored donacija, pojedine stanice uspijevaju osigurati određena sredstva kroz potpore lokalnih uprava i jedinica lokalne samouprave. Ipak, važno je naglasiti da su ti iznosi i dalje nedostatni za sveukupno funkcioniranje službi i za razinu opremljenosti i pripravnosti koju zahtijevaju naše zadaće – ističe Azinović.

S obzirom da GSS službe obavljaju visokorizične zadatke koji podrazumijevaju stalna ulaganja u opremu, edukaciju članova, specijalizirane obuke te održavanje tehničkih sredstava, uvijek je veliki izazov osigurati financijska sredstva za sve te aktivnosti.

-Upravo zato, sustavno i dugoročno rješavanje pitanja financiranja GSS-a ostaje jedno od ključnih strateških prioriteta, s ciljem osiguranja stabilnosti i održivosti našeg humanog i profesionalnog djelovanja – kaže Azinović.

Zakon o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u „prepoznaje“ sve te probleme i pokušava ih riješiti, međutim, Azinović dodaje kako je važno naglasiti da je donošenje takvog jednog zakona samo prvi korak u dobrom smjeru:

-Zakonsko rješenje na razini države ili entiteta kojim se definira rad gorske službe spašavanja bilo bi bolje rješenje, jer bi veći broj gorskih službi spašavanja bio obuhvaćen čime se ne bi stvarala određena razlika među spašavateljima. Međutim, dosad nismo svjedočili niti jednom ozbiljnom koraku u procesu donošenja jednog takvog zakona na navedenim razinama.

On podsjeća kako je cjelokupni proces od ideje do usvajanja Zakona o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u trajao čitavih deset godina.

-Često smo svjedoci da je potrebno jako puno vremena da pojedini zakoni „zažive“ u svojoj punini i suštini, tako da će biti potrebno malo vremena, truda i rada da se ocjeni učinak ovog zakon – smatra Azinović.

Ipak, on ističe kako su GSS-ovci sretni usvojenim zakonskim rješenjem jer je to svojevrsna potvrda radu GSS-a, kojom se odaje zahvalnost i priznanje za sve ono što su GSS-ovci uradili u prethodnom razdoblju.

-Članovi GSS-a nastavljaju s predanim radom, uz jasnu viziju daljnjeg profesionalnog razvoja i jačanja kapaciteta, jer je spašavanje ljudskih života naš prioritetni i najvažniji zadatak – poručio je na kraju voditelj PR službe Saveza GSS u BiH Branko Azinović.

Objava Zakon o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u priznanje svim GSS-ovcima pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)