Dva mjeseca bez direktora, gotovo godina bez njegovog zamjenika. Na čelu Državne agencije za istrage i zaštitu, nakon ostavki, nova zavjera. Neovisni odbor Parlamentarne skupštine priprema se za sjednicu i utvrđivanje rang-liste kandidata za poziciju zamjenika direktora SIPA-e već u ponedjeljak. Međutim, i ravnatelj ove agencije, Darko Ćulum, službeno se sprema vratiti na ravnateljsku poziciju. Razlog je više nego jasan – spriječiti uhićenje bjegunaca Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Nakon što je zamijenio direktorsku poziciju onom koja nikada nije bila uspostavljena u Ministarstvu unutarnjih poslova RS-a, Ćulum bi se vratio. Prije imenovanja svog zamjenika. Postupak bi trebao započeti utvrđivanjem rang-liste na sastanku Neovisnog odbora u ponedjeljak. Ne bi trebalo biti opstrukcije, pa je u strategiji dobro raspoređenih kadrova SNSD-a vrijeme za Ćulumov povratak. Njegova ostavka nije prihvaćena, pa su vrata SIPA-e i dalje širom otvorena, javlja Federalna.ba.
-Mislim da je to, zapravo, politički tajming koji je Ćulum odabrao kako bi na kraju osoba koju je Neovisni odbor imenovao za zamjenika ravnatelja SIPA-e ne mogla odlučivati i donositi operativne zapovjedne odluke koje se tiču provedbe naloga pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini – objašnjava Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost.
A jedna od neizvršenih naredbi iz te kategorije je ona za visokorizičnu akciju – uhićenje Dodika, Viškovića i Stevandića. Povratak, zasad, u tišini i bez komentara za javnost. Otišao bi, pa se vratio. Jasno je da to nije pokajanje, niti slučajnost, niti želja. Dok bjeguncima od pravosuđa treba potpuna sloboda, koju uživaju već dva mjeseca, Ćulumov povratak je više potreba.
Između odlaska i potencijalnog povratka u SIPA-u, Ćulum je službeno direktor, ali ne dolazi na posao. Redovito je odsutan i redovito krši zakone i odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Gdje je i što radi, pitajte predstavnike nadležnog Ministarstva sigurnosti.
-Više od 35 radnih dana neopravdano ne dolazi na posao, čime mu po sili zakona prestaje radni odnos u tom policijskom tijelu Bosne i Hercegovine. Je li mu prestao radni odnos u skladu s člankom 119. stavkom 1.1. Zakona o policijskim službenicima jer je dobrovoljno dao otkaz u SIPA-i – pita Jasmin Emrić.
Nema tko odgovoriti, rečeno je na sjednici državnog parlamenta, jer ministra sigurnosti nema već mjesecima, a aktualni dužnosnik ne odgovara ni pismeno ni usmeno. Ne odgovara na pozive.
U kompliciranim postupcima i šupljim zakonima, oni su odgovorni bez ikakve odgovornosti. A bez sankcija, anarhija.
-Mislim da SIPA još dugo nakon ovoga neće moći vratiti autoritet, stručnost i ekspertizu koju je imala prije ove krize. Činjenica da danas vidimo neke pojedinačne akcije SIPA-e, zapravo je dodatno obezvrijedila sam autoritet policijske agencije na razini BiH – dodaje Dizdarević.
Autoritet je ozbiljno poljuljan jer se već gotovo godinu dana u SIPA-i događaju samo Agencija kao najjača u policijskom sustavu, još uvijek je slaba za uhićenje onih koji javno snimaju svaki korak.
Objava Ćulum se vraća u SIPA-u kako bi spriječio uhićenje Dodika, Stevandića i Viškovića pojavila se prvi puta na Pogled.ba.