Zahtjev studenata koji mjesecima prosvjeduju za raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora stavio je režim Aleksandra Vučića pred najveći test do sada, a 15. svibanj se spominje kao prijelomni datum.
Naime, to je rok za studente da sastave svoju listu, ali i za predsjednika Srbije da raspiše izbore, tako da oni budu održani najkasnije krajem lipnja ili početkom srpnja, piše Nova.rs.
Međutim, na temelju trenutne situacije, čini se da će studenti morati prijeći na ‘Plan B‘, odnosno na radikalizaciju prosvjeda, na što ukazuju i čelnici oporbenih stranaka koje su podržale studentski zahtjev za izborima.
Studenti u blokadi su još prošlog ponedjeljka objavili da će sastaviti svoju studentsku listu do 15. svibnja, što je i dan kada očekuju da Vučić raspiše izbore. Trenutno nije poznato tko će se naći na toj listi, ali je barem donekle sigurno da će biti riječ o nestranačkim osobama, te da se na toj listi neće pojaviti ni studenti ni oporba.
Kako polako ulazimo u šesti mjesec blokade fakulteta, budućnost visokog obrazovanja daleko je od bilo kakve sigurnosti, a kraj je još uvijek nejasan. Postoji puno nepoznanica, a redakcija Nove stupila je u kontakt s fakultetima. Odgovor je isti kao i do sada – ništa nije sigurno, popis će izaći za nekoliko dana.
Mnogo toga ovisi i o Vučićevom režimu. Ako ne bude donesena odluka o raspisivanju izbora, studenti su najavili radikalizaciju prosvjeda. Prema mišljenju dijela oporba, ali i analitičara, čini se da smo sve bliže tom scenariju.
Kolumnist Peščanika, Dejan Ilić, u svom najnovijem tekstu bavio se upravo datumima mogućih izbora, te napominje da je mnogo vjerojatnije da će se oni održati krajem ove ili možda početkom sljedeće godine.
-Čak i da režim prihvati prijedlog i raspiše izbore (a neće, iako bi to za njega bilo najpametnije, jer smo naučili da od Vučića ne treba očekivati pametne poteze), oni neće biti održani barem još dva mjeseca. U realnijem scenariju, bit će potrebno obnoviti snage i organizirati pritisak da režim prihvati ideju o izborima, što znači da je realno da ta priča uzme zamah negdje krajem ljeta ili nakon ljeta. To opet znači da bi izbori mogli biti na kraju 2025. ili čak početkom 2026. godine, kaže Ilić u svojoj najnovijoj kolumni na Peščaniku.
Sličnog su stava i predstavnici oporbe koje su podržale zahtjev studenata. Tako je kopredsjednik Zeleno-lijevog fronta, Radomir Lazović, rekao da ‘SNS neće raspisati izbore ako ne bude pritiska‘.
Dodao je da će Vučić ‘bježati od izbora koliko god može‘, jer mu rejting pada u posljednjim mjesecima. I predsjednik Demokratske stranke, Srđan Milivojević, komentirao je sličnu situaciju, rekavši da Vučić mora biti ‘prisiljen da raspiše izbore‘.
Istaknuo je da je rejting vladajuće koalicije u ‘slobodnom padu‘ te da Vučić mora biti pobijeđen i prisiljen da ispuni zahtjeve studenata i raspiše vanredne parlamentarne izbore.
U kakvoj političkoj dilemi se nalazi režim objašnjava Dejan Bursać iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, koji kaže da se trenutna situacija dosta razlikuje od ‘dosadašnjeg impulsa SNS-a‘. Objašnjava da je režim poznat po tome što svaki veći društveni problem rješava izlaskom na birališta, čime ostvaruju legitimitet, a zatim nakon nekoliko mjeseci aktuelnu krizu zaborave. Međutim, prema njegovim riječima, trenutna situacija je nešto drugačija.
-Ovaj put, ta pobjeda nije sigurna, i to je ono što brine SNS. Oni vide, ne samo rejtinge, nego i raspoloženje svojih birača koje je prilično negativno, pa im izborna arena više nije sigurno mjesto na kojem bi mogli profitirati. Ako izgube na izborima, cijela ta ‘kula od karata‘ se ruši“, objašnjava Bursać.
On također napominje da postoji i drugi, možda još veći problem za njih. Naime, budući da su već razvili sentiment u društvu da se vlast mijenja na izborima, a ne ‘na ulici‘, činjenica da vlast aktivno izbjegava tu opciju stvara dojam da nisu baš sigurni u svoje šanse na izborima.
-Sada je taj narativ malo utihnuo, sve više stiče dojam da izbori za njih više nisu sigurna stvarnost. Međutim, kada ste takva stranka i kada ste svojim biračima govorili da ste vi nadmoćni i da na svakim izborima pobjeđujete, a sada odbijate i izbjegavate raspisivanje izbora, vaši birači će početi, a vjerojatno su već počeli, pitati što se događa, zašto bježimo od izbora To je poput tamnog vilajeta za SNS; ako ih raspišu, mogu izgubiti, a ako ih ne raspišu, bit će slabi i gubit će popularnost, kaže Bursać.
Za sada je vlast u Srbiji dala samo šturi odgovor da će studentima ‘uskoro biti ispunjeni zahtjevi‘. Međutim, još prije samo dva mjeseca, vlast je nudila izbore kao rješenje krize, pa čak i datum 8. lipnja, kada bi se izbori mogli spojiti s izlaskom na birališta u Kosjeriću i Zaječaru. Takav zahtjev je sada nemoguće ispuniti, a prvi mogući datumi su kraj lipnja ili početak srpnja, ako bi izbori bili raspisani danas.
Bursać napominje da su izbori u Kosjeriću i Zaječaru važni jer predstavljaju prvi pokazatelj podrške, kako studentima, tako i vlasti. Objašnjava da će ova dva mjesta poslužiti kao poligon gdje će vladajući režim moći vidjeti ‘kakva će biti reakcija na eventualne izborne manipulacije‘.
Upitan o potencijalu studentske liste, Bursać smatra da mobilizirajuća snaga ove opcije već postaje očita, budući da SNS nije odmah odgovorio raspisivanjem izbora. Međutim, postoji još jedan ‘malo skriveniji‘ pokazatelj koji možda ima još veću moć u objašnjavanju situacije u kojoj se režim nalazi.
- Meni je još jedan značajan pokazatelj to da smo ranije stalno viđali kako SNS kroz medije bliske sebi objavljuje istraživanja javnog mnijenja u kojima su oni vrlo jaki, a opozicija razbijena u komadiće. Međutim, toga nije bilo u posljednja tri mjeseca. Sigurno je da ta lista (studentska) može računati na veliki broj ljudi, jer ne računa samo na tradicionalne opozicijske birače, već na mnogo širi dio društva, zaključuje Bursać, a prenosi Nova.rs.
Objava SPREMA LI SE VELIKA RADIKALIZACIJA? Studenti u Srbiji prelaze na plan B, čeka se odluka o vanrednim izborima pojavila se prvi puta na Pogled.ba.