Potraga za francuskom državljankom Lolom Mathelet, koja se posljednji put javila s planine Čvrsnice, nastavljena je i jučer i u nju su uključeni spasioci gorski spasioci iz Jablanice, Čapljine, Tomislavgrada, Mostara, Čitluka, Lukavca, Ljubuškog, Posušja i Gruda, ali i njihove kolege iz Splita, Makarske, Dubrovnika i Orebića u Hrvatskoj, te pripadnici Federalne uprave policije i EUFOR-a.
O nestanku je 8. svibnja popodne prva obaviještena GSS Jablanica, kao stanica na čijem području nestanak desio, ali je u međuvremenu potraga na teškom terenu prerasla u saveznu potragu Gorskih službi spašavanja u BiH i odvija se uz pomoć brojnih drugih institucija.
I danas smo, kao i prethodna dva dana imali veliki broj spasilaca na terenu. Na Čvrsnici je bilo 45 ljudi, a ovaj put smo se fokusirali na rejon Plasa. Dva su drona letjela na području Plase, u potragu su bila uključena i četiri potražna psa – dva su iz GSS Čapljina i Čitluk, a dva su iz GSS Split iz susjedne Hrvatske. Oni su helikopterom FUP-a prebačeni na lice mjesta, čime nam je FUP uštedio desetine sati hodanja, a psi su dobili priliku da odmorni odmah rade na vrhu planine, umjesto da se 6-8 sati penju do lokacije. Također, helikopter EUFOR-a je s članovima GSS-a Jablanica letio skoro sat oko nekih kritičnih dijelova i litica – kazao je za “Avaz” predsjednik stanice GSS-a Jablanica Emil Balavac.
Tri ekipe su se jučer tijekom dana penjale prema vrhu Čvrsnice, pa se u popodnevnim satima očekivao njihov izvještaj, ali do sada nisu pronađeni nikakvi tragovi. Prema informacijama s kojima spasioci raspolažu, Mathelet je imala jasan plan puta, koji je uključivao BiH, a dalje Crnu Goru do Bugarske.
Iako ima 23 godine, radi se o dosta spremnoj i iskusnoj planinarki. GSS u BiH koristi sve raspoložive resurse, u suradnji s MUP-ovima, Graničnom policijom BiH koja motri na granične prijelaze, ali i BH Telekomom i HT Eronetom, kako bi se provjerilo da li se i gdje signal njenog mobilnog telefona posljednji put pojavio.
Ogromna teritorija
Akcija uključuje pretragu teško pristupačnog terena. U njoj je sudjelovao i Almir Karkelja iz GSS-a Prenj iz Konjica.
To je ogromna teritorija sa strašno velikim brojem vrtača, rupa, čak i onih za koje se ne zna. Ima ih tolike dubine, kad baciš kamen brojiš po sedam sekundi dok čuješ da je pao. U dijelu gdje sam ja bio, ima dosta litica i pretpostavlja se da je ona tim dijelom i prošla. Moram zaista istaknuti ogromnu podršku helikoptera FUP-a. Svaka im čast! Prebacuju ljude i dronove gore na kote, potražne pse, to nismo mogli ni sanjati, olakšali su nemjerljivo. Svaki dan lete koliko imaju goriva, a na vrhu je jak vjetar i potrebno je dosta spretnosti da se to uspješno završi – ističe Karkelja, piše Avaz.
Objava Spasioci iz BiH, Hrvatske, dronovi, psi, helikopteri EUFOR-a i FUP-a: Dramatična potraga za nestalom Francuskinjom pojavila se prvi puta na Pogled.ba.