SAD i Kina u nedjelju su pozitivno završili visokorizične trgovinske pregovore, a američki dužnosnici hvalili su “sporazum” o smanjenju američkog trgovinskog deficita, dok su kineski dužnosnici rekli da su strane postigle “važan konsenzus” i složile se pokrenuti još jedan, novi forum za ekonomski dijalog.
Kina i SAD dogovorili su pauziranje recipročnih tarifa na 90 dana, pri čemu će obje strane smanjiti svoje carine za 115 posto, rekao je američki ministar financija Scott Bessent nakon razgovora u Švicarskoj.
Time su carine koje je predsjednik Donald Trump nametnuo kineskoj robi smanjene na 30 posto, a one koje je Peking nametnuo američkoj robi na 10 posto.
-Vodili smo vrlo intenzivne razgovore, obje strane pokazale su veliko poštovanje, rekao je Bessent na brifingu u ponedjeljak ujutro nakon sastanaka na visokoj razini u Ženevi s kineskom delegacijom koju je predvodio potpredsjednik premijera He Lifeng.
To je veliki korak prema rješavanju trgovinskog sukoba između dvije najveća svjetske ekonomije, koji je duboko uznemirio globalna tržišta i izazvao strahove od recesije.
-Zaključili smo da imamo zajedničke interese i da smo zainteresirani za uravnoteženu trgovinu. SAD će nastaviti ići u tom pravcu, rekao je Bessent.
Zamjenik ministra trgovine Li Chenggang rekao je ranije da će izjava sadržavati “dobre vijesti za svijet”.
-SAD i Kina dogovorili su se o uspostavljanju novog mehanizma konzultacija za trgovinska i ekonomska pitanja, a relevantni detalji bit će finalizirani što je prije moguće, dodao je He.
Američki ministar financija Scott Bessent i trgovine Jamieson Greer opisali su to kao “znatan napredak” i također rekli da će detalji biti objavljeni u ponedjeljak.
U odvojenim brifinzima s novinarima nijedna strana nije spomenula nikakav sporazum o smanjenju američkih carina od 145 posto na kinesku robu i kineskih carina od 125 posto na američku robu.
Greer i Bessent nisu odgovarali na pitanja novinara. Američki ministar financija prethodno je izjavio da te carine zapravo predstavljaju trgovinski embargo između dva najveća svjetska gospodarstva i da ih je potrebno “deeskalirati”.
Financijska tržišta pozdravila su znakove odmrzavanja u trgovinskom ratu između SAD-a i Kine koji je već počeo remetiti lance opskrbe, potaknuo otpuštanja i povećao veleprodajne cijene. Greer je opisao zaključak sastanaka u Ženevi kao “sporazum koji smo postigli s našim kineskim partnerima” i koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita od 1,2 bilijuna dolara.
-Ovo su bila vrlo konstruktivna dva dana, rekao je Greer.
-Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli postići dogovor, što odražava da možda razlike nisu bile toliko velike koliko se možda mislilo, dodao je.
Američki ministar trgovine nazvao je Hea, Lija i zamjenika ministra financija Liao Mina “teškim pregovaračima”. Zamjenik premijera He, obraćajući se novinarima u kineskoj misiji pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, opisao je razgovore kao “iskrene, dubinske i konstruktivne”, o pitanjima koja se tiču obiju zemalja.
-Na sastanku je postignut znatan napredak i važan konsenzus, rekao je He, izazvavši pljesak brojnih kineskih dužnosnika u uredu WTO-a. Također se sastao s glavnom direktoricom WTO-a Ngozi Okonjo-Iwealom, koja je rekla da je “zadovoljna pozitivnim ishodom” razgovora i pozvala dvije zemlje da iskoriste zamah kako bi ublažile trgovinske napetosti.
WTO je presudio protiv Trumpovih prijašnjih tarifa na kinesku robu, ali slučajevi su zastali u paraliziranom žalbenom tijelu WTO-a zbog toga što SAD blokira imenovanja sudaca.
Objava SAD i Kina postigli dogovor o carinama pojavila se prvi puta na Pogled.ba.