Za male obiteljske trgovine u Federaciji od rujna bi mogla prestati zabrana rada nedjeljom

malatrgov

Federalno ministarstvo trgovine najavilo je kako će od rujna početi primjena izmjena radnih nedjelja isključivo za samostalne trgovačke radnje čiji vlasnici i članovi obitelji sami obavljaju djelatnost. – Zakon je već upućen u proceduru, a Federalno ministarstvo trgovine čeka mišljenja Federalnog ministarstva pravosuđa, Federalnog ministarstva financija i Ureda za zakonodavstvo. Izmjene bi se, najvjerojatnije, počele primjenjivati od rujna jer tijekom kolovoza, zbog godišnjih odmora i smanjenog administrativnog kapaciteta, nije realno očekivati završetak svih potrebnih koraka – kazao je resorni ministar Amir Hasičević za Avaz. Neradna nedjelja i dalje ostaje na snazi jer, kako je rekao ministar, dosadašnje mjere nisu imale negativne fiskalne učinke, naprotiv, bilježio se blagi rast.

Pronaći ravnotežu

Uvođenjem jasnijih pravila i fleksibilnosti za male obrtnike, vlast želi pronaći ravnotežu između prava radnika i potreba tržišta. Prošla su gotovo dva mjeseca otkako je Ministarstvo povuklo prijedlog izmjena Zakona o trgovini koji je predviđao do 18 radnih nedjelja godišnje. Iako je najavljeno brzo pronalaženje novog rješenja, rasprava je utihnula. Prijedlog “hrvatskog modela”, kojim bi trgovine mogle same birati od 16 do 18 nedjelja godišnje kada bi radile, odbijen je kao neprihvatljiv nakon razgovora između sindikata, poslodavaca i nadležnih institucija.

Ključni cilj je očuvanje prava radnika, razmatraju se korektivne mjere koje bi zadovoljile zahtjeve najpogođenijih kategorija

Prijedlog “hrvatskog modela”, kojim bi trgovine mogle birati od 16 do 18 radnih nedjelja godišnje, odbijen je kao neprihvatljiv

U okviru nastavka socijalnog dijaloga u svibnju je u Mostaru održan sastanak ministra Hasičevića s predstavnicima Sindikata trgovačkih radnika, Udruge poslodavaca te predstavnicima Saveza samostalnih sindikata BiH, na kojem je razmatrana mogućnost izmjene članka 18. Zakona o unutarnjoj trgovini, kojim je regulirana zabrana rada prodajnih objekata nedjeljom u sektoru trgovine. Razmatrano je više prijedloga, odnosno modela za eventualnu korekciju članka 18. u cilju nalaženja kompromisnog rješenja koje bi većina sudionika socijalnog dijaloga prihvatila kao optimalno rješenje. Naglašena je potreba da izmjene, ako do njih dođe, budu balansirane, da štite prava radnika, ali i uvaže realne zahtjeve određenih kategorija poslodavaca, čime bi se postigla tzv. win-win situacija. Naglašeno je da nije riječ o odluci ili uredbi, već o zakonskom rješenju koje mora proći parlamentarnu proceduru.

Nastavak dijaloga

– Složili smo se da neradna nedjelja ostaje, ali da se može razgovarati o modalitetima njezine primjene. Ključni cilj ostaje očuvanje prava radnika, a istodobno se razmatraju korektivne mjere koje bi zadovoljile opravdane zahtjeve najpogođenijih kategorija. Mogu reći da smo jednoglasno odbacili “hrvatski model” o kojem se do sada govorilo u medijima. Poslodavci su također inzistirali da se izuzeća lokalnih zajednica ukinu – kazao je tom prilikom Hasičević. Jedno od razmatranih rješenja je da se eventualno omogući malim trgovcima/vlasnicima trgovačkih radnji rad nedjeljom ako rade sami vlasnici i članovi njihove najuže obitelji. – Ovaj model štiti zaposlene od pritiska da rade nedjeljom, ali omogućava minimalno poslovanje malim lokalnim trgovcima kako bi mogli opstati, osobito u turističkoj sezoni – kazao je. Ovaj model ocijenili su pozitivno i predstavnici sindikata, ali i poslodavci. Predsjednica Sindikata trgovačkih radnika Mersiha Beširović podsjetila je kako je uvođenje neradne nedjelje, kao i cijeli Zakon o unutarnjoj trgovini, rezultat zajedničke volje socijalnih partnera, te naglasila značaj nastavka dijaloga. Sindikalci napominju da, ako bi se dopustio rad manjim trgovcima, uvjet mora biti fiskalizacija prometa i dopušteno kartično plaćanje u takvim prodajnim objektima.

 

Objava Za male obiteljske trgovine u Federaciji od rujna bi mogla prestati zabrana rada nedjeljom pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)