Više puta odgađana primjena Evropskog sistema za informacije i autorizaciju putovanja (European Travel Information and Authorisation System – ETIAS) trebala bi početi u zadnjem tromjesječju sljedeće godine.
Nova pravila za ulazak u šengenski prostor bez vize odnosit će se i na građane BiH, koji će prije putovanja morati ispuniti online prijavu s osnovnim osobnim podacima, kako bi dobili odobrenje koje će vrijediti tri godine, piše Avaz.
Nove cijene
Novost je da je Europska komisija zbog inflacije povećala cijenu trogodišnje autorizacije s dosadašnjih sedam na 20 eura. Ovu pristojbu neće plaćati maloljetnici i osobe starije od 70 godina.
Odgađanje primjene ETIAS-a ide u korist i prijevoznicima iz BiH i regije. Prema riječima koordinatora Konzorcija “Logistika BiH”, primjena ETIAS-a u trenutnoj situaciji, kada vozači već trpe posljedice pravila 90/180 – koje im omogućuje boravak u EU u trajanju od 90 dana u razdoblju od šest mjeseci – rezultirala bi odlaskom najmanje 30 posto tvrtki.
ETIAS bi za nas bio katastrofa. To bi značilo da bi se gotovo 12.000 vozača moralo iseliti iz BiH jer se ne bi mogli uklopiti u sustav. Nakon što vozač da otisak prsta na granici, više mu ne bi trebao pasoš – od tog trenutka boravak u EU počinje teći i dio kapaciteta morali bismo preseliti u Hrvatsku i Sloveniju, kaže Velibor Peulić.
Nada se da će se predstojeća godina iskoristiti za postizanje dogovora kojim bi se na vozače iz BiH počela primjenjivati AETR – Europski sporazum o radu posade u međunarodnom cestovnom prijevozu. Prema najavama iz Bruxellesa, to bi se moglo dogoditi već krajem ovog mjeseca.
To za nas profesionalce znači da BiH ima svoju transportnu industriju i da smo zaposleni u vlastitoj zemlji. S državnim ministrom Fortom usuglasili smo jedinstven stav, koji su prihvatile sve države Balkana.
Primjena AETR pravila
Peulić ističe kako je zaključak o primjeni AETR-a predsjedateljica Vijeća ministara BiH predstavila na samitu u Skoplju.
U ime svih vlada otišla je u Bruxelles. S primjenom AETR-a dobili bismo 2.160 radnih sati u 180 dana, dok vozač iz BiH u prosjeku godišnje provede 920 sati u EU, pojašnjava Peulić.
Objava Nova pravila i skuplja prijava za ulazak u šengenski prostor pojavila se prvi puta na Posušje.info.