U posljednja dva mjeseca na području Splitsko-dalmatinske županije liječničku pomoć zbog pada s romobila zatražile su 52 osobe od čega 30 djece, a liječnici upozoravaju da ozljeđivanje može dovesti do trajnih posljedica kao što je oštećenje pamćenja, problema s održavanjem koncentracije i glavoboljama.
Najnoviji slučaj ozljeđivanja prilikom pada s motocikla dogodio se u četvrtak navečer kada je dječak (16) na Braču tijekom vožnje pao s romobila te se sada bori za život na Jedinici intenzivnog liječenja (JIL) splitske Klinike za dječje bolesti.
Kako se doznaje od liječnika KBC Split dječak je zadobio teške tjelesne ozljede opasne po život, priključen je na aparat za disanje i njegov je slučaj za sada najteži od svih padova s romobila na području Splitsko-dalmatinske županije.
Šesnaestogodišnjak je stradao u mjestu Postira zajedno sa još jednim maloljetnikom koji je bio s njim na romobilu. Policija je rekla da je do nesreće došlo na usporniku kolnika kada je romobil odskočio te su obojica maloljetnika pala na pod. Na mjesto događaja izašla je Hitna medicinska pomoć, a liječnici su utvrdili da je jedan od dvojice maloljetnika zadobio ozljede. Medicinskim helikopterom prevezen je u KBC Split gdje je hospitaliziran.
Policija je o događaju obavijestila nadležno državno odvjetništvo te provodi izvide kako bi utvrdila sve činjenice i okolnosti događaja.
Pročelnik Zavoda za neurokirurgiju Vlatko Ledenko za Hinu je rekao da im nakon pada s romobila dolaze pacijenti koji dobrim dijelom imaju ozljede glave, no prevladavaju lakše tjelesne ozljede tipa natučenja i udaraca, dok ih se dio uopće ne pojavi u bolnici na hitnom prijemu. Iduća kategorija pacijenata koji su doživjeli pad s romobila su prijelomi podlaktice ili nožnog zgloba što se tretira kao teška tjelesna ozljeda koja nije opasna po život.
“Što se tiče neurokirurškog dijela priče u bolnici smo napravili analizu i u dvomjesečnom periodu, tijekom svibnja i lipnja, imali smo 13 pacijenata koji su bili zbog ozljeda hospitalizirani na neurokirurgiji. U ta dva mjeseca su zbog pada s romobila pomoć u bolnici zatražile 52 osobe od čega je bilo 30 djece”, kazao je Ledenko.
Prosjek godina pacijenata je bio 14 godina što je ispod propisane dobne granice. U najvećem broju slučajeva nisu nosili zaštitnu kacigu, a u 9 od 13 slučajeva radilo se o nekakvoj vrsti krvarenja na površini mozga ili u samom mozgu. Tu se radi o teškim tjelesnim ozljedama s potencijalno trajnim posljedicama u smislu oštećenja pamćenja, održavanja koncentracije i glavoboljama, dodao je.
Ustvrdio je da im je to sasvim nova populacija pacijenata koje nisu imali prije godinu ili dvije kada nije bilo električnih romobila, a u razgovoru s roditeljima liječnici su doznali da je toj djeci ili kupljen romobil ili su ga krišom vozila bez ikakve edukacije i osnovnih znanja i prometnim pravilima. Rekao je da vožnja romobila, osobito na neodgovoran način, nosi sa sobom potencijalno vrlo ozbiljne posljedice, a dječak koji je u četvrtak navečer teško stradao na Braču je najbolji dokaz za to.
Presudna važnost roditeljske edukacije
“Roditelji bi nakon kupnje romobila sa svojom djecom trebali proći osnove vožnje, a posebno djecu educirati o obvezi nošenja kacige te da nemaju slušalice u ušima dok voze romobil. Na taj način jedino možemo smanjiti broj ozlijeđenih”, istaknuo je Ledenko, dodavši da će problem koji sada postoji sa sve većim brojem ozlijeđenih nakon pada s romobila jedino riješiti sinergija između roditelja, populacije koja vozi romobile, policije, komunalnih redara, prometnih stručnjaka, medija i liječnika.
Da je broj ozlijeđenih u padu s romobila dosta povećan zorno pokazuje i statistički podatak prema kojem je u cijeloj prošloj godini na području Policijske uprave splitsko-dalmatinske u prometnim nesrećama s romobilom 20 osoba teško, a 13 lakše ozlijeđeno, dok je od početka ove godine 14 osoba teže, a 15 lakše ozlijeđeno. U prvih šest mjeseci na području Policijske uprave splitsko-dalmatinske sankcionirano je 330 vozača.
Policijska glasnogovornica Antonela Lolić podsjeća da je u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama navedeno da je električni romobil ili kako ga zakon opisuje “osobno prijevozno sredstvo” vozilo koje nije razvrstano ni u jednu kategoriju vozila sukladno posebnim propisima, bez sjedećeg mjesta, čiji radni obujam motora nije veći od 25 cm3 ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h.
Istovremeno najveća konstrukcijska brzina takvog vozila ne prelazi 25 km/h (vozilo koje se može samo uravnotežiti, monocikl s motornim ili električnim pogonom, romobil s motornim ili električnim pogonom i sl.), dok je u čl. 112. propisano kuda i kako se mogu kretati ”osobna prijevozna sredstva”.
“Dobna granica za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvom je 14 godina, vozači su dužni noću i danju, u slučaju smanjene vidljivosti, biti označeni reflektirajućim prslukom, mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, a vozači osobnih prijevoznih sredstava na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje”, kazala je Lolić.
Dodala ja da se na takvom prijevoznom sredstvu smije prevoziti samo osoba koja upravlja vozilom, pritom ne smije koristiti slušalice i skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Istaknula je da policajci sukladno mogućnostima i prioritetima permanentno provode nadzore vozača te sankcioniraju sve koje zateknu u prekršaju sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Sve to, kako ističu, rade u cilju zaštite svih sudionika u prometu posebno pješaka kao najugroženije skupine sudionika u prometu.
Objava Posljedice pada s električnog romobila mogu biti trajne pojavila se prvi puta na Pogled.ba.