Ako ste odlučili izbjegavati autocestu kako biste uštedjeli na cestarinama u Hrvatskoj, nemojte pokušavati “nadoknaditi” vrijeme prebrzom vožnjom po lokalnim cestama.
Prebrza vožnja ne samo da ugrožava sigurnost svih u prometu, već vas može skupo koštati.
Na primjer, za prekoračenje brzine do 10 km/h u naselju, kazna iznosi 30 eura, što je više od cijene cestarine za vozilo od Zagreba do Splita, 26,40 eura.
Popis kazni
Ovo je jedan od savjeta za putnike u tekstu o kaznama na hrvatskim cestama. Evo i ostalih.
Za prekoračenje ograničenja za 10 do 20 km/h predviđena je kazna od 60 eura.
Za prekoračenje ograničenja brzine za 20 do 30 km/h predviđena je kazna od 130 eura.
Za prekoračenje ograničenja za 30 do 50 km/h kazna iznosi od 290 do 920 eura.
Za prekoračenje ograničenja za 30 do 50 km/h predviđena je kazna od 1320 do 2650 eura ili zatvorska kazna do 60 dana za one koji voze više od 50 km/h preko ograničenja brzine ili znaka ograničenja brzine.
Na autocesti su za brzinu nešto blaže:
od 10 do 30 km/h 60 eura,
od 30 do 50 km/h 260 eura,
a preko 50 km/h od 660 do 1990 eura.
Tijekom vrhunca turističke sezone, posebno vikendom, na autocesti dolazi do prometnih gužvi i redova, što je normalno. Budite strpljivi i nemojte ni pomišljati na vožnju zaustavnom trakom, što je jedna od najopasnijih radnji na autocesti.
Sigurno je svaki vozač koji se našao u koloni stojeći na autocesti pomislio kako bi bilo sjajno zaobići kolonu s praznom zaustavnom trakom u tom trenutku, a vjerojatno ste vidjeli neke vozače kako to rade. Nemojte ni pokušavati!
I ne samo zbog kazne od 260 eura, već zbog vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih, jer je za tešku nesreću dovoljno da jedan od vozača u koloni pomisli isto što i vozač koji pretječe u zaustavnoj traci ili se samo želi pravilno zaustaviti u zaustavnoj traci.
Kako vozači ne očekuju da će ih netko pretjecati u zaustavnoj traci, velika je mogućnost da neće ni provjeravati, a onda je nesreća neizbježna.
A za nesreću može biti dovoljno da samo putnik iz automobila u koloni u desnoj traci otvori vrata automobila kako bi se ohladio. Lijeva traka je traka za pretjecanje i odgovornost je vozača da se nakon pretjecanja vrati u desnu traku.
Za pretjecanje kazna je 260 eura
Zakon kaže da se “na autocesti vozila moraju kretati desnom trakom ako nije zakrčena vozilima u koloni”, a ako to ne učini, suočava se s kaznom od 260 eura.
Kazna od 260 eura propisana je i za vozača koji pretječe vozilo ispred sebe, jer zakon kaže da “vozač ne smije požurivati vozilo ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih signala”.
Stoga nije dopušteno blijediti vozilo ispred sebe kao znak da ga želite ugroziti, čak ni kada na autocesti nema prometa. Kazna od 260 eura propisana je i za slalom vožnju na autocesti.
Sve je više ljudi koji koriste svoje pametne telefone tijekom vožnje, ne za pozivanje, već za slanje poruka ili pregledavanje društvenih mreža, što je još opasnije jer odvlači pažnju vozača s ceste na dulje vrijeme i smanjuje sposobnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom.
Kazna za korištenje mobitela tijekom vožnje iznosi 130 eura.
Visoke ljetne vrućine često smetaju vozačima, posebno ako nemaju klima uređaj u automobilu. Zbog vrućine i znojenja ljeti, neki vozači ne vežu sigurnosne pojaseve, što se nikako ne preporučuje. Kazna za vožnju bez sigurnosnog pojasa iznosi 130 eura, a odnosi se na sve putnike u vozilu, uključujući i one na stražnjim sjedalima, a ne samo na vozača.
Kazna od 130 eura propisana je i za vozača koji prevozi djecu visine do 150 cm u vozilu ako nisu smještena u posebnoj sjedalici. Bez obzira na kaznu, nemojte to činiti ni na kojoj udaljenosti, jer to može biti vrlo opasno za djecu.
Kazna za otvoren prozor iznosi 30 eura
Tijekom nesnosnih ljetnih vrućina mnogi vozači ostavljaju prozor otvoren kako bi izbjegli pregrijavanje automobila. To je razumljiv potez ako vam je automobil pod nadzorom, ali nemojte to učiniti i ostaviti ga bez nadzora.
Osim što vam netko nešto ukrade iz automobila, policija vas može kazniti za tu radnju. Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, vozač, prije napuštanja vozila, mora poduzeti sve mjere kako bi spriječio da se vozilo samo pokrene ili da ga pokrenu druge osobe, što uključuje gašenje motora, zaključavanje vozila, uzimanje ključa i zatvaranje prozora. Kazna za to iznosi 30 eura.
Vožnja s otvorenim prtljažnikom, s stvarima koje vise iz njega i nisu pravilno osigurane, ili ako prekrivaju registraciju, također je kažnjiva. Stoga nemojte ni pomišljati na vuču, recimo, SUP-a ili nekog drugog velikog predmeta do najbliže plaže, ako niste proučili kako pravilno prevoziti teret u automobilu.
Kazna za tablice koje nisu jasno vidljive iznosi 30 eura. Umor za volanom može biti vrlo opasan i nakon prvih simptoma pospanosti, zaustavite se na prvom odmorištu i ne krećite dalje dok se ne odmorite. Ako je potrebno, odrijemajte, jer za vozače koji se slučajno nađu za volanom to obično uzrokuje kobne posljedice. Ako vas policija uhvati kako spavate za volanom, mogu vas kazniti s 130 do 260 eura.
Kazne za alkohol
Nemojte sjedati za volan pod utjecajem alkohola, a preporučuje se da ako idete na put, ne smijete konzumirati alkohol ni u zakonski dopuštenim granicama do 0,5 promila.
Podsjećamo da je kazna za vožnju pod utjecajem alkohola od 0,50 do 1,00 promila od 390 do 660 eura, za vožnju s 1,00 do 1,50 promila od 660 do 1990 eura, a iznad 1,50 promila od 1320 do 2650 eura ili do 60 dana zatvora.
Najteža kazna od 1320 do 2650 eura ili 60 dana zatvora čeka vozača koji vozi pod utjecajem droga ili lijekova, javlja B92.
Objava Popis kazni u Hrvatskoj: 30 eura za otvoren prozor pojavila se prvi puta na Pogled.ba.