
Stručnjaci smiruju javnost: Bolesti su izlječive, ali ključna je pravovremena reakcija i edukacija
Prema posljednjim podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, među pet vodećih zaraznih bolesti trenutno su gripozna stanja, varičele, enterokolitis, herpes zoster i – šarlah. Zabrinjava i rast broja slučajeva šuge (skabijesa), koja nije među vodećima, ali se širi u kolektivima i obiteljima, upozoravaju stručnjaci.
Šarlah – nije rijedak, ali se lako liječi
U Federaciji BiH do sada je zabilježeno 231 slučaj šarlaha, a samo u svibnju njih 45, najviše u Zeničko-dobojskom i Sarajevskom kantonu. Iako ime ove bolesti kod roditelja izaziva strah, infektolog dr. Ednan Drljević naglašava da panici nema mjesta:
– „Šarlah izaziva streptokok – bakterija koja je vrlo prisutna u našoj sredini. Bolest se često javlja u kolektivima, poput vrtića i škola, ali se vrlo uspješno liječi i nije razlog za uzbunu,“ kaže dr. Drljević za „Dnevni avaz“.
Šuga (skabijes) – stigmatizirana, ali izlječiva
Zabilježena su 183 slučaja skabijesa, od čega 28 u svibnju, najviše u Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu. Iako se skabijes često povezuje s narušenim higijenskim uvjetima, dr. Drljević ističe:
– „Više se tu radi o malograđanskom stidu nego o nehigijeni. Ljudi se srame priznati da imaju šugu, ne javljaju se liječniku i onda zaraze cijelu obitelj. A bolest se jednostavno i uspješno liječi,“ poručuje Drljević.
U Europi raste broj slučajeva difterije – BiH zasad bez prijava
Zabrinjavajuće vijesti stižu iz Europe, gdje su ponovno prijavljeni slučajevi difterije – bolesti koju se nekada smatralo iskorijenjenom. Prema izvješću Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), ove godine zabilježeno je 13 slučajeva difterije u deset država, uključujući Njemačku, Austriju, Veliku Britaniju, Švicarsku i Francusku.
U Bosni i Hercegovini već dugi niz godina nije zabilježen nijedan slučaj, a stručnjaci ističu da je najefikasniji oblik zaštite upravo cijepljenje.
– „Imunizacija se vrši trovalentnom vakcinom protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja. Dakle, imamo lijek, a to je vakcina,“ poručuje dr. Drljević.
Edukacija, higijena i cjepiva su ključ
Iako trenutni brojevi ne zahtijevaju paniku, Zavod za javno zdravstvo FBiH i liječnici apeliraju na građane da se pravovremeno jave liječnicima, poštuju higijenske mjere i ne zanemaruju rutinska cijepljenja. Samo odgovornim ponašanjem moguće je spriječiti širenje zaraznih bolesti i izbjeći opasnost od potencijalnih epidemija.
Objava Zavod za javno zdravstvo FBiH upozorava: Sve više slučajeva šuge i šarlaha pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.