Zdrava prehrana temelj je kvalitetnog života – to su riječi koje danas čujemo gotovo svakodnevno. No, iako na tanjur stavljamo povrće i voće kako bismo živjeli zdravije, stručnjaci upozoravaju da treba paziti što jedemo.
Američka organizacija za zaštitu okoliša Environmental Working Group (EWG) objavila je najnovije podatke koji pokazuju da čak 75 posto uzoraka svježeg voća i povrća sadrži ostatke pesticida, dok ih u tzv. “Prljavoj dvanaestorici” ima čak 95 posto. Na vrhu te neslavne ljestvice već godinama su jagode i špinat, ali i neke druge svakodnevne namirnice.
Na listi najzagađenijeg povrća u 2025. godini nalaze se špinat, kelj, raštika, blitva, paprike (slatke i ljute) i mahune.
Neke testirane paprike bile su prskane čak s 15 različitih pesticida, a švedska su istraživanja potvrdila da se pesticidi nakupljaju u organizmu i djece i odraslih. Dobra vijest jest da tijelo se već za dva tjedna može očistiti ako prekinemo unos kontaminirane hrane, poručuju stručnjaci.
Prema podacima američkog CDC-a (Centar za kontrolu i prevenciju bolesti), određene vrste pesticida povezuju se s pobačajima, urođenim manama te razvojnim poteškoćama kod djece. Zbog toga stručnjaci apeliraju da, kada god je moguće, birate organsko voće i povrće ili da barem poduzmete mjere za uklanjanje otrova s namirnica.
Kako se riješiti pesticida kod kuće?
Iako nije moguće ukloniti baš sve štetne tvari, dobra vijest je da se jednostavnim metodama može ukloniti do 75% pesticida sa svježih namirnica. Stoga donosimo nekoliko učinkovitih recepata koje možete koristiti kod kuće:
Morska sol i voda:
Pomiješajte 1 žlicu soli u 1 šalicu vode. Namačite voće i povrće 30 minuta, zatim isperite.
Ocat i voda:
Pomiješajte ocat i vodu u omjeru 1:4 i namačite voće i povrće pola sata. Posebno je učinkovito za jabuke i drugo voće s glatkom korom.
Soda i limun:
Pomiješajte 1 žlicu limunova soka i 2 žlice sode bikarbone u čašu vode. Miješajte dok se soda ne otopi i ulite u bocu koja ima raspršivač. Poprskajte voće i povrće, ostavite 15 minuta pa isperite.
Ocat, soda i ekstrakt grejpa:
Pomiješajte jednu šalicu vode, jednu šalicu bijelog octa, dvije žlice sode bikarbone i nekoliko kapi ekstrakta sjemenki grejpa. Poprskajte voće i povrće i isperite nakon 15 minuta.
I za kraj – pogledajte vodu nakon što ste oprali povrće. Mnogi ostanu šokirani kad vide što se zapravo nalazi na hrani koju jedemo svakodnevno.
Ako želite pak minimalno izlaganje pesticidima, fokusirajte se na povrće s najnižim razinama pesticida.
Povrće s najnižim razinama pesticida:
Kukuruz (slatki kukuruz) – svjež i smrznut. Naime, kukuruz je često prvi na popisu Clean Fifteen jer je zaštićen plaštom listova koji značajno smanjuju izloženost pesticidima.
Luk – ima ljusku koja štiti unutrašnjost od pesticida
Slatki grašak (zamrznuti) – nalazi se unutar mahune i teško je dostupan insektima – tako se za grašak koristi manje pesticida
Šparoge – beru se rano i brzo rastu pa su manje izložene napadima insekata i bolesti – te manji je rizik za kontaminaciju pesticidima
Kupus – jednako kao i luk, kupus ima gusto složene listove koje štite unutrašnjost od pesticida
Cvjetača, mrkva i gljive – ovo povrće ima dodatne prirodne barijere (gnjezdaste strukture, podzemni rast, kontrolirani okoliš) što smanjuje potrebu za pesticidima.
Objava Povrće koje mnogi jedu svakodnevno čak 15 puta prskaju pesticidima pojavila se prvi puta na Pogled.ba.