KRIMINALCI U PANICI: Sud prihvaća dokaze sa Sky aplikacije

Izricanjem prve presude u slučaju u kojem su komunikacije iz aplikacija Sky i Anom prihvaćene kao dokaz, Sud Bosne i Hercegovine napravio je ključni korak naprijed u borbi protiv kriminala, složili su se sugovornici “Nezavisnih novina”.

Dodaju da će se sada svi oni koji su koristili šifrirane aplikacije za ilegalne stvari i mislili da se osjećaju sigurno držati za glavu te da je slučaj “Damjanović” samo početak.

“Posebni telefoni sa Sky aplikacijama koštaju nekoliko tisuća maraka. Uvijek sam govorio da nitko ne kupuje te aplikacije da bi čestitao kumu rođendan ili slično. Njih jednostavno koriste kriminalci, jer su smatrali da su to zaštićene aplikacije. Međutim, zahvaljujući FBI-u, taj lanac i te aplikacije su prekinute i sada ovo služi kao dokaz”, kaže Nermin Pećanac, bivši ministar unutarnjih poslova Kantona Sarajevo.

Navodi da je u slučaju “Damjanović” Sud Bosne i Hercegovine dao odgovor na pitanje koje se postavlja već nekoliko godina, a to je može li Sky aplikacija biti dokaz pred sudom.

„Oduvijek sam to zagovarao. Za mene je to apsolutno dokaz i mislim da je ova presuda izuzetno važna za praksu u Bosni i Hercegovini. U pravu su nas učili da je praksa jedan od izvora prava. Evo, sada imamo praksu i mislim da će se u narednom razdoblju ona u svim slučajevima prihvatiti kao relevantan dokaz“, navodi Pećanac i dodaje da ta činjenica ne ide u korist onima koji su na Sky aplikacijama, koji su ih koristili ili ih još uvijek koriste.

„Nije ni to lak posao, imate milijune razgovora, milijune poruka itd. Ali mislim da će ovo dati vjetar u leđa institucijama koje razotkrivaju sve te razgovore, taj kriminal sa Sky aplikacijom, i sigurno je da će, blago rečeno, izazvati glavobolju onima koji su je koristili“, naglasio je Pećanac u intervjuu za „Nezavisne novine“.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Sveučilišta u Sarajevu, Armin Kržalić, prvu presudu temeljenu, između ostalog, na dokazima iz šifriranih aplikacija, naziva presedanom.

„Presuda legitimira korištenje dokaza i specijaliziranih aplikacija koje su koristile kriminalne skupine. Dodatno potvrđuje pravno prihvaćanje dokaza dobivenih međunarodnim operacijama, poput Trojan Shield (FBI/ANOM) i EMMA (Sky ECC), čime se jača međuinstitucionalna pravna suradnja, a Sud usklađuje svoj rad s praksom nekoliko europskih zemalja koje su već prihvatile takve dokaze – primjerice Njemačke, Nizozemske, Francuske i Belgije“, podsjeća Kržalić.

Vjeruje da će ovakav sudski pristup ubrzati proces rješavanja slučajeva.

Međutim, dodaje da se može očekivati da će obrana osumnjičenika vršiti pritisak na sud na način da će pokušati osporiti te dokaze.

„No, već ovaj slučaj pokazuje da Sud ide prema priznavanju međunarodno prikupljenih digitalnih dokaza. Ova presuda predstavlja hladan tuš za mnoge u BiH koji su se oslanjali na ‘sigurnost’ šifrirane komunikacije. Kriminalne mreže više nisu zaštićene tehnologijom. Presuda šalje jasnu poruku da pravosuđe Bosne i Hercegovine stoji uz moderne standarde u borbi protiv organiziranog kriminala i usklađuje se s praksama zemalja EU“, rekao je Kržalić za „Nezavisne novine“.

Sada, kada se uzme u obzir da je sud prihvatio kripto-aplikacije kao dokaz, postavlja se pitanje mapiraju li ova i slične presude put do kasnijih sudskih odluka, tj. hoće li se sud tijekom rasprava pozivati na raniju presudu sa sličnim dokazima.

Odgovarajući na ova pitanja, odvjetnik Aleksandar Jokić kaže da formalno sudske odluke nisu izravni, odnosno neposredni izvori prava u BiH.

Međutim, kako navodi, u praksi je situacija sasvim drugačija.

„Nakon što sud donese odluku, ako postoje drugi slični slučajevi, ta se odluka često ponavlja. To, naravno, ne znači da se izvorna odluka ne može ili neće mijenjati, ali sve dok je pravno obvezujuća, služit će, ako ništa drugo, kao orijentir za ostale suce i vijeća“, objašnjava Jokić za „Nezavisne novine“.

Podsjetimo, kako su „Nezavisne novine“ ranije pisale, raspakiranje aplikacija Sky i Anom rezultiralo je brojnim uhićenjima i optužnicama u Bosni i Hercegovini. Osumnjičeni za krijumčarenje droge, pranje novca, podmićivanje i druga teška kaznena djela mučeni su.

Prema podacima dostupnim na web stranici Tužiteljstva BiH, u razdoblju od 2021. do kraja 2024. godine, tim tužitelja zaduženih za slučaj Sky, u suradnji s policijskim i sigurnosnim agencijama u BiH, proveo je oko 30 različitih operacija koje su rezultirale uhićenjem ili pritvaranjem više od 170 osumnjičenika.

Do sada je podignuto i potvrđeno 10 optužnica protiv 68 osoba, a 16 optuženika priznalo je krivnju u tri slučaja te su o tome donesene pravomoćne presude.

Treba dodati i činjenicu da je u dosadašnje istrage uključeno 28 zaposlenika policije i agencija za provođenje zakona, od kojih je pet policajaca, a jedan ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine.

“Među osumnjičenicima su aktivni policijski službenici, uključujući visokopozicionirane dužnosnike iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva odvjetnika i sudac”, podsjeća Tužiteljstvo BiH.

Objava KRIMINALCI U PANICI: Sud prihvaća dokaze sa Sky aplikacije pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)