DOKTRORICA IZ SARAJEVA O LEPTOSPIROZI: Sjećam se jednog teškog slučaja, bio je to ribar s Neretve, sjetim ga se svaki put kada idem u Mostar

Dok je u Sarajevskoj županiji proglašena epidemija leptospiroze, javnost je sve više zainteresirana za prirodu ove opasne bolesti, njezin tijek i moguće posljedice.

Infektologinja dr. Nada Koluder Ćimić, bivša ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu (KCUS), podijelila je vlastita iskustva s intenzivne njege, gdje se tijekom godina suočavala s najtežim oblicima infekcije.

„Tijekom svog kliničkog rada na intenzivnoj njezi Klinike za infektivne bolesti KCUS-a, najviše sam se susretala s najtežim oblikom leptospiroze, tzv. Weilovom bolešću. Klinički tijek bolesti bio je uglavnom težak, dramatičan, s nepredvidivim razvojem, a nažalost, bilo je i smrtnih ishoda“, naglašava dr. Koluder Ćimić.

Prema njezinim riječima, vodeći simptomi bolesti uključivali su visoku temperaturu s drhtavicom, intenzivnu glavobolju, zbunjenost ili zamagljenu svijest, povraćanje, jake bolove u mišićima, kao i žuticu i razne oblike krvarenja – u očima, nosu, mokraći, stolici i kašlju. Često se javljalo zatajenje jetre i bubrega, što je zahtijevalo hemodijalizu.

„Neki pacijenti ostaju mi ​​duboko u sjećanju. Posljednji ozbiljniji slučaj kojeg sam liječila dogodio se prije petnaestak godina – bio je to ribar iz Neretve. Imao je, čini mi se, najteži oblik leptospiroze, ali je sretno završio bez ikakvih posljedica. Čak i danas, kada putujem u Mostar, Neretva me podsjeća na njega i našu zajedničku borbu za jedan život. Nadam se da je dobro i zdrav“, rekao je specijalist zaraznih bolesti u objavi na društvenoj mreži Facebook.

Objava DOKTRORICA IZ SARAJEVA O LEPTOSPIROZI: Sjećam se jednog teškog slučaja, bio je to ribar s Neretve, sjetim ga se svaki put kada idem u Mostar pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)