Monografija Bolnica s pečatom – vrijedno svjedočanstvo jednoga teškog vremena

Monografija Bolnica s pečatom autora Velimira Bugarina i urednika fra Zorana Livančića bit će predstavljena u utorak, 27. svibnja, u 19 sati u Galeriji kraljice Katarine Kosače u Mostaru. Uz autora i urednika monografije, u programu predstavljanja sudjelovat će akademkinja dr. Ljerka Ostojić, Jakov Križanović, dr. Snježana Šušnjara i Željko Kocaj, dok će u glazbenome dijelu nastupiti Ivo Jandrić.

Događaj je organiziran u suradnji Matice hrvatske Mostar i Matičina Ogranka u Vitezu i dio je književnoga programa Mostarskoga proljeća 2025.

O MONOGRAFIJI…

O Franjevačkoj bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj već je puno toga napisanog, ali nikad
nije dovoljno pisanja i sjećanja na veliku mudrost onih koji su je utemeljili i na veliku žrtvu onih koji su u njoj radili, a osobito onih koji su u njoj zbrinjavani. Knjiga „Bolnica s pečatom“, autora Velimira Bugarina i urednika fra Zorana Livančića, monografija je koja, riječju i slikom, na 280 stranica, fotografijama i preslikama dokumenata, govori o osnivanju i djelovanju Franjevačke bolnice „Dr. fra Mato Nikolić“ iz Nove Bile čije je djelovanje u ratnim uvjetima dalo nemjerljiv doprinos opstanku hrvatskoga naroda Lašvanske doline na svojim ognjištima.

Franjevačka bolnica „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj, kao jedna od svijetlih točaka obrane tih
prostora, nastala je naprosto po sili potrebe za preživljavanjem, iz velike potrebe za liječenjem ranjenih i bolesnih, ali i rađanjem novih života. Novobiljanska crkva je, uz mjesto molitve, pretvorena i u bolnicu. Zbog toga mnogi, s pravom, kažu da je to bila crkva-bolnica za dušu i tijelo.
Eskalacijom rata ova bolnica u crkvi postaje jedina medicinska ustanova na koju je upućeno više od
80.000 Hrvata, od čega više od 12.500 djece. Od 9. listopada 1992. do 1. travnja 1994. godine na
različite je načine zbrinuto više od 11.500 osoba. U veoma teškim uvjetima izvedeno je 156 operativnih zahvata u općoj anesteziji, a 2134 u lokalnoj anesteziji. U istom razdoblju, u obližnjem je improviziranom rodilištu u jednoj privatnoj kući rođeno 700 novorođenčadi.

Monografija „Bolnica s pečatom“ vrijedno je svjedočanstvo jednoga teškog vremena. Knjiga nam,
između ostaloga, donosi iskaze svjedoka toga vremena. Brojna svjedočanstva sudionika djelovanja
ove bolnice u to ratno vrijeme zorno govore o velikoj požrtvovnosti medicinskoga i pomoćnog osoblja i velikoj žrtvi onih koji su tražili njihovu pomoć. Bila je to bolnica koja nam je u tim teškim vremenima bila naša svjetlost i nada. Na ovim prostorima u toj nadi živimo i danas…”

Objava Monografija Bolnica s pečatom – vrijedno svjedočanstvo jednoga teškog vremena pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)