Svjetski dan upalnih bolesti crijeva: Fokus na nevidljiv invaliditet i važnost rane dijagnoze

U povodu Svjetskog dana upalnih bolesti crijeva (IBD), u Mostaru je održan simpozij pod nazivom ”Pacijent u fokusu – neprepoznata invalidnost”, s ciljem podizanja svijesti o ovim kroničnim bolestima, njihovom ranom prepoznavanju i izazovima s kojima se pacijenti suočavaju.

Simpozij je okupio stručnjake iz svih većih kliničkih centara BiH, uključujući Mostar, Sarajevo, Tuzlu i Banju Luku, a poseban naglasak stavljen je na važnost rane dijagnoze i dostupnosti terapije.

Dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Ivan Ćavar, istaknuo je kako se edukacija medicinskog osoblja i usmjerenost na pacijenta nalaze u središtu aktivnosti fakulteta, dok je voditelj Odjela za gastroenterologiju SKB Mostar dr. Emil Babić, upozorio da se broj oboljelih u BiH neprestano povećava. Trenutno se procjenjuje da na 100.000 stanovnika dolazi oko 400 oboljelih, a u Mostaru se liječi oko 1.500 pacijenata s ulceroznim kolitisom.

Dr. Babić je naglasio važnost skraćivanja vremena između pojave simptoma i postavljanja dijagnoze, koje u BiH u prosjeku traje godinu dana – dvostruko više nego u zapadnoj Europi. Kao jedan od ključnih izazova naveo je i ograničena sredstva za biološke terapije.

Govoreći o simptomima ove bolesti, Babić je istaknuo da simptomi Kronove bolesti zavise od područja probavnog sustava koje je zahvaćeno.

Ako je zahvaćeno tanko crijevo, važno je napomenuti da je tanko crijevo zahvaćeno u otprilike 75 posto slučajeva. U tim slučajevima može biti zahvaćeno samo tanko crijevo ili kombinacija s drugim dijelovima probavnog sustava. To se obično manifestira bolovima, grčevima i proljevom. Što je proksimalnije zahvaćeno (bliže želucu), to će biti rjeđe prisutna krv u stolici. Najčešće prisutnost krvi u stolici navodi pacijenta da potraži liječničku pomoć, a to se događa kada je zahvaćeno debelo crijevo- kazao je Babić.

Predsjednica Asocijacije gastroenterologa i hepatologa BiH, prof. dr. Mirela Bašić-Denjagić, upozorila je na nedostatak gastroenterologa u zemlji te činjenicu da je bolest često stigmatizirana, što otežava pravovremeno liječenje.

Alma Hadžić, predsjednica Udruženja oboljelih od Morbus Crohna i ulceroznog kolitisa, pozvala je na službeno priznavanje IBD-a kao oblika nevidljivog invaliditeta, budući da mnogi oboljeli, osobito mladi, nisu adekvatno prepoznati u sustavu socijalne zaštite.

Simpozij su organizirali Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Udruženje oboljelih od Morbus Crohna i ulceroznog kolitisa te Asocijacija gastroenterologa i hepatologa BiH.

Objava Svjetski dan upalnih bolesti crijeva: Fokus na nevidljiv invaliditet i važnost rane dijagnoze pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)