I ne samo da se Vlada RS-a sve češće zadužuje, već to čini pod uvjetima koji su znatno lošiji u usporedbi s Federacijom BiH i drugim zemljama u regiji.
Početak svibnja obilježila su nova zaduženja kroz dvije emisije obveznica, pri čemu su kamatne stope dosegle zabrinjavajuću razinu – 5,5 i 5,95 posto.
Za usporedbu, Federacija je u ožujku zadužila gotovo 50 milijuna KM po znatno povoljnijoj kamatnoj stopi od oko 3,25 posto. Hrvatska je izdala dvije milijarde eura obveznica s istom kamatnom stopom, dok se Crna Gora zadužila po stopi od 4,87 posto.
Ekonomisti upozoravaju da je kombinacija političke nestabilnosti i rastuće potrebe za svježim novcem dovela RS u poziciju u kojoj više ne može ni pokušati smanjiti kamatne stope.
-Zaduživanje uz pet posto kamate počelo je kad su otišli u Beč. Danas je to već prepoznati obrazac na tržištu i teško ga je promijeniti – rekao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović, javlja BN TV.
Zbog neizvjesnosti na tržištu, vlasti RS-a često nude više kako bi bile sigurne da će se obveznice prodati, jer neuspješna emisija ostavlja ozbiljne posljedice za emitenta.
-Ako pokušate plasirati obveznice, a tržište ne reagira – to je potpuni neuspjeh. Zato se koriste više kamatne stope kako bi se potaknuli investitore na kupnju – objašnjava Pavlović.
Međutim, osim visokih kamatnih stopa, postavlja se i pitanje kako se troši posuđeni novac. Mnogi sumnjaju da sredstva uglavnom idu na proračunsku potrošnju, a ne na razvojne projekte.
-Sve što Vlada RS-a radi u sferi ekonomske politike i političke stabilnosti primjer je kako se ne bi smjelo upravljati javnim financijama. Ovakvo zaduživanje možda jest ustaljena praksa, ali je svakako loše za građane – smatra Bojan Kresojević, zastupnik PDP-a u NSRS-u.
Bez ozbiljnijih ulaganja u gospodarstvo koja bi generirala prihode, analitičari ne vide način da RS izađe iz začaranog kruga skupih kredita i sve dubljeg zaduženja.
Objava Republika Srpska se zadužuje po dvostruko većim kamatama nego Federacija pojavila se prvi puta na Pogled.ba.