Dolaskom turističke sezone, posao cvjeta ne samo za turističke radnike već i za džeparoše i prosjake. Ovaj problem je posebno izražen u Mostaru, gdje turistički djelatnici iz godine u godinu zahtijevaju njegovo rješavanje, jer loša slika jedne od omiljenih turističkih destinacija u zemlji nikome ne čini dobro.
Turisti, gužva i galama – sve to pogoduje džeparošima da nesmetano krenu u akciju, izvade novčanike, mobitele ili druge vrijedne predmete.
Svjesni opasnosti koja vreba u svakom turističkom gradu, turisti su uglavnom oprezni, pa svoje osobne stvari cijelo vrijeme čvrsto i pažljivo čuvaju.
„Uvijek se trudim nositi torbu ispred sebe, posebno kada mi supruga putuje sa mnom. I ona je jako oprezna. U BiH se osjećamo sigurno u usporedbi s nekim drugim većim destinacijama. Ne provjeravam previše, ali ponekad pogledam okolo i provjerim stvari čisto da budem siguran“, rekao je turist iz Chicaga za N1.
Ali nisu svi jednako oprezni.
„Nosim stvari sa sobom, ali bez ikakvih posebnih metoda. Osjećam se sigurno“, kaže turist iz Švicarske.
„Stavio sam novčanik u džep i to je to. Nisam imao nikakvo negativno iskustvo“, dodao je Fahrudin.
Umjesto odmora i opuštanja, posjet Mostaru za mnoge goste završava kao noćna mora. Uglavnom se radi o ženskim osobama koje djeluju u malim grupama duž rute od franjevačkog samostana do Starog grada, a neprimjetno se uvlače među strane goste kako bi im ukrale novčanike.
„Pogotovo na prijelazu ovdje na Bulevaru, nekoliko smo puta prijavljivali policiji, zvali smo, ali mislim da problem još nije riješen“, objasnio je turistički vodič Amer Gubeljić.
I osim gužve, svaki trenutak nepažnje se koristi za krađu. U većini slučajeva, džeparoši rade kao tim. Dvoje ili troje ljudi štite onoga tko izravno otuđuje stvari, objašnjavaju turistički radnici čiji su gosti više puta bili meta džepara.
„Moji gosti su puno puta ostali bez novčanika i uglavnom ovdje bacaju prazne novčanike. Bilo je 500 do 600 eura, prijatelj mi je prije nekoliko dana rekao da su Arapima uzeli 3500 eura. To je jako loš osjećaj za vlasnike hotela i motela, i daš sve od sebe, od tog prvog osmijeha, a onda netko dođe i uznemiri ih“, rekao je Neđad Kasumović, vlasnik apartmana.
Gradonačelnik Mario Kordić smatra da bi sigurnosne agencije i video nadzor mogli biti korisni za početak.
„Prošle godine donijeli smo odluku o povećanju broja zaštitara tijekom turističke sezone, ali nažalost to nije imalo posebnog učinka. Ove godine, kako je izdan ugovor za zaštitu svih gradskih objekata, pregovaramo o ugovaranju usluge zaštitarskih agencija, kako bi tijekom vrhunca sezone bili prisutni i pokušali riješiti taj problem“, rekao je Kordić.
Ogorčeni lošim sustavom, građani i turistički djelatnici kažu da je potrebno usvojiti niz ozbiljnih mjera kako bi se stalo na kraj džeparima i prosjacima, jer je preduvjet za dobar i održivi turizam sigurnosni aspekt, koji je trenutno narušen.
Objava DŽEPAROŠI U MOSTARU: Jednom turistu ukrali 3500 eura, turistički vodiči otkrili gdje se najviše pljački događa pojavila se prvi puta na Pogled.ba.