Nova njemačka vlada ukinut će funkciju posebnog izaslanika za razvoj i pristupanje zemalja Zapadnog Balkana Europskoj uniji.
Ta je pozicija bila uspostavljena kako bi se ojačao njemački angažman u regiji, no nova vlada, predvođena konzervativcima, odlučila je smanjiti broj posebnih izaslanika radi racionalizacije državne administracije. Ova odluka izaziva zabrinutost da bi njemačka pažnja prema Zapadnom Balkanu mogla oslabiti.
“Odluka Vlade o ukidanju niza povjerenika i koordinatora odnosi se i na (…) posebnog izaslanika za zemlje Zapadnog Balkana”, izjavio je izvor iz Ministarstva vanjskih poslova za Euractiv. Njegove dužnosti sada će preuzeti odgovarajući odjeli unutar Ministarstva, uključujući veleposlanstva.
Njemačka je, prema podacima vlastite vlade, najvažniji trgovinski partner za šest zemalja regije te je snažno zagovarala njihov ulazak u Europsku uniju. Bila je i jedina članica EU koja je imala posebnog izaslanika za Zapadni Balkan.
Tu je dužnost obnašao Manuel Sarrazin iz Stranke zelenih, koji je tijekom protekle tri godine izgradio reputaciju utjecajnog posrednika u mnogim etnički napetim situacijama u regiji. Njegovo djelovanje poduprlo je Berlinski proces pod vodstvom Njemačke, čiji je cilj ubrzati pristupanje EU kroz jačanje međusobne integracije zemalja Zapadnog Balkana – Crne Gore, Kosova, Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine te Sjeverne Makedonije – od kojih je pet kandidatkinja za članstvo.
Tadašnji kancelar Olaf Scholz posebno je istaknuo Sarrazinovu ulogu u rješavanju trgovinskih nesuglasica između Kosova i Srbije tijekom prošlogodišnjeg samita Berlinskog procesa. Taj je napredak omogućio deblokadu Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA), koji predstavlja ključan korak prema uspostavi jedinstvenog tržišta sličnog onome u EU.
Nova njemačka vlada u svom se koalicijskom sporazumu obvezala na dugoročnu potporu pristupanju zemalja Zapadnog Balkana Europskoj uniji, kao i na postupno uključivanje tih zemalja u institucije poput Europskog parlamenta.
Unatoč tome, neki analitičari upozoravaju da bi ukidanje funkcije posebnog izaslanika moglo poslati negativnu poruku.
„Posebni izaslanik je više puta stavljao pitanja vezana za Zapadni Balkan na politički i javni dnevni red te je poticao političke procese“, izjavila je Helene Kortländer, voditeljica Odjela za Istočnu Europu u Zakladi Friedrich Ebert.
ukidanje ove funkcije „šalje obeshrabrujući signal vanjskom svijetu da Zapadni Balkan nije prioritet novoj vladi“, dodala je. „Bez istaknutog zagovaratelja postoji rizik da će regija sve više padati na političkoj ljestvici prioriteta.“
Iz Ministarstva vanjskih poslova, međutim, poručuju da „suradnja između Ministarstva u Berlinu i regije ostaje bliska, intenzivna i konstruktivna“, piše Euractiv.
Izvor: rtv-hb.com
Objava Njemačka donijela neočekivanu odluku: Ukidaju funkciju posebnog izaslanika za Balkan pojavila se prvi puta na hrvatski.ba.