Delić: Poslodavci su nakon tri godine radnicima davali otkaze, više neće biti te diskriminacije

Novi zakon o radu u Federaciji Bosne i Hercegovine donosi važne promjene koje bi mogle utjecati na svakodnevicu tisuće radnika – od korištenja godišnjeg odmora u više navrata, plaćene pauze i naknada za topli obrok i prijevoz, do strožih kazni za poslodavce i preciznijih pravila za rad nedjeljom i praznicima. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić za N1 je govorio, između ostalog, i o ovom novom zakonu navodeći njegove značajne odredbe uz naglašvanje da se njime želi, prije svega, ukinuti diskriminacija prema radnicima koji su imali ugovore na određeno vrijeme. Poručio je i to da se nada da će prvi krug usvajanja novog zakona o radu biti do kraja ove kalendarske godine.

Zakon prilagođen EU standardima
Delić je naveo da je praksa pokazala da je su trenutne odredbe Zakona o radu FBiH prevaziđene i da ne odgovaraju potrebama tržišta rada, poslodavaca, a pogotovo radnika.

“Naša obaveza je također da uskladimo zakonsku legislativu sa propisima i standardima Europske unije, a u ovom konkretno slučaju sa EU direktivama koje se odnose na radno zakonodavstvo i mi smo kao nikad dosad odlučili objaviti radni tekst zakona javno da svaki građanin ima priliku komentirati ga. Trenutno se u ministarstvu obrađuju komentari svih onih koji su ih u određenom vremenskom roku dostavili”, naglasio je Delić.

Suština je, kaže, novim zakonom izmijeniti sve ono što nije bilo adekvatno riješeno u kontekstu prava, zaštite i unapređenja položaja radnika na nivou FBiH.

“Ali naravno i u korist samih poslodavaca jer se može vidjeti u radnom tekstu zakona da smo predvidjeli i određene olakšice i za njih, ali posebno za radnike”, dodao je.

Plaćena pauza, olakšice i za poslodavce i radnike
Konstatirao je da je veliku pažnju u javnosti izazvala pauza i način na koji je ona obuhvaćena ovim zakonom.

“Pauza je zauzela veliku pažnju i mislim da oko nje nećemo dalje ni polemisati. Vlada FBiH je usvojila inicijativu zastupnika iz stranke HDZ 1990 i ta pauza će se u novom Zakonu u radu računati u osam radnih sati dnevno, točnije, bit će plaćena. Ono što je također izazvalo veliku pažnju je pitanje novog standarda po kojem svaki radnik dobiva ugovore na neodređeno vrijeme, a ugovori na određeno su pitanje izuzetaka koji su također definirani u samom zakonu o radu. Želimo izbjeći diskriminaciju koju živimo godinama posebno radnici kojima se nakon tri godine po dosadašnjem zakonu prekidao radni odnos kako bi poslodavci izbjegli davanje ugovora na neodređeno vrijeme”, dodao je Delić.

Istakao je i to da su nadležni u FBiH posebnu pažnju željeli posvetiti politici nataliteta.

“I u tom smo kontekstu predvidjeli neke olakšice za majke koje imaju troje ili više djece kada je riječ o davanju dodatnih dana godišnjeg odmora. Tu su i mnoge druge stvari koje će sigurno naići na odobravanje, a kako se ne bi protumačilo da smo to sve uradili nauštrb poslodavaca i njih smo uzeli u obzir i uredili zakon tako da ne može dovesti do smanjenja broja radnih mjesta. Mi se suočavamo s odlaskom radno sposobnog stanovništva – najkvalitetnijeg dijela našeg društva koje želi imati adekvatne uvjete rada i primanja. Godinama smo pričali da imamo jeftinu, a ne kvalitetnu radnu snagu koju moramo zadržati, a to možemo jedino adekvatnim uvjetima rada, mogućnošću da napreduju u svojim karijerama, ali i da imaju mogućnost da osiguraju sebi adekvatna primanja”, pojasnio je resorni federalni ministar.

Cilj zakona – zadržati radnu snagu i poboljšati uvjete rada u privatnom sektoru
Dalje je naveo i kakve su to olakšice za poslodavce u ovom novom zakonu.

“Zakon donosi velike olakšice. Nećemo ništa raditi da idemo na njihovu štetu i to je jedan kompromis koji moramo postići. Svi alati su predviđeni za poslodavce u kontekstu olakšanog zapošljavanja radnika. Svi ste svjedoci da smo u proteklom periodu omogućili da redovni studenti mogu raditi kroz sistem privremenih poslova. Isto tako imamo alat sezonskih poslova što im želimo omogućiti na način da se oni devet mjeseci tijekom godine obavljaju što će, naravno, biti veliko olakšanje poslodavcima. Bit će otklonjene sve one zloupotrebe kojima su se koristili radnici. Želimo zaštititi radnike, a ne neradnike i da omogućimo poslodavcima da ih se lakše riješe. Neradnika je mnogo i to nije ništa sporno. Također se dešavaju zloupotrebe koje provode i poslodavci, ali i radnici i želimo napraviti balans pa su zbog toga u svim radnim grupama uključeni i predstavnici radnika kao i poslodavaca”, istakao je Delić.

Iako je, kako je rekao, bilo određeni primjedbi na radni tekst zakona i ima ih i dalje, Delić se nada da će se one odstraniti u službenom dijelu formalno-pravnog pripremanja Prednacrta zakona o radu.

“I želim da postignemo kompromis i konsenzus svih zainteresiranih strana i da novi zakon o radu ima podršku poslodavaca i, prije svega, radnika iz privatnog sektora. U ovom slučaju ne govorim o radnicima u javnom sektoru jer oni imaju zagarantirana apsolutno sva prava kada su Zakon o državnoj službi i Zakon o radu u pitanju. Moramo popraviti položaj radnika u privatnom sektoru u kontekstu njihovih primanja i novi zakon o radu je idealna prilika da to i uradimo. Suština svega je da omogućimo da radno sposobno stanovništvo ostane u BiH. To je jedini način da sačuvamo državu BiH i ja se nadam da ćemo u tome uspjeti”, zaključio je, između ostalog, Delić dodajući da se nada da će prvi krug usvajanja novog zakona o radu biti do kraja ove kalendarske godine, piše N1.

Objava Delić: Poslodavci su nakon tri godine radnicima davali otkaze, više neće biti te diskriminacije pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)