Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije je bilo partner u prekjučerašnjoj akciji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Mostaru. Iz MUP-a HNŽ ističu kako pažljivo prate pojave radikalnog islamizma na području županije, ali i ilegalno posjedovanje oružja kod pojedinaca koji se ne moraju nužno povezivati s tim pokretima, prenosi RTV HB.
-Postoje određena saznanja da na našem prostoru djeluju pojedinci i skupine koje se mogu dovesti u vezu sa selefijskim pokretom i koje povremeno izražavaju određene radikalne stavove. Takvi stavovi često se mogu vidjeti prilikom pretresa stanova i kuća koje koriste te osobe, ali i na društvenim mrežama, gdje se nerijetko javno izražava nepriznavanje državnih i županijskih institucija”, kazao je Marijo Marić, ministar unutarnjih poslova HNŽ za Radioteleviziju Herceg-Bosne.
U Bosni i Hercegovini ranije je zabilježeno više terorističkih napada povezanih s ekstremnim pripadnicima mudžahedinskih i selefijskih struktura, zbog čega stručnjaci za sigurnost upozoravaju na potrebu trajne budnosti.
“To nije nepoznato Bosni i Hercegovini, iako takvih događaja u posljednje vrijeme nije bilo. No, ne možemo reći da radikalizacije nema, osobito kada govorimo o građanima BiH koji su odlazili na strana ratišta, ratovali za tzv. Islamsku državu, vraćali se, a neki su i pravomoćno osuđeni pred Sudom BiH”, pojasnio je prof. dr. Gordan Radić, stručnjak za sigurnost.
“Mi smo zemlja u kojoj postoje elementi u političkom i sigurnosnom sustavu koji čine sve da kontraobavještajno zaštite radikalne islamističke elemente, stvarajući im prostor za djelovanje. Pitanja ilegalnog naoružanja se ne istražuju dovoljno, a vojna vježba u vojarni ‘Miralem Jugo’ u Mostaru, zar je i to bilo slučajno?”, kazao je Dževad Galijašević, stručnjak za sigurnost.
Dodaje kako je pogrešno jučerašnja uhićenja u Mostaru promatrati isključivo kroz optužbu za izazivanje opće opasnosti, jer se time zanemaruje potencijalna teroristička namjera i organizirani kriminal u vezi s nabavom oružja.
“Sada uhićujete osobe i oduzimate im sadržaj koji svjedoči o islamističkom okupljanju, a zanemarujete pitanja kako su uvježbavali pucanje na ilegalnim lokacijama, gdje su nabavili oružje i opremu, kako su odlazili na strana ratišta i na koji način su kontaktirali i dočekivali tzv. migrante, a zapravo poražene borce Al-Qaide i Islamske države”, kazao je Galijašević.
Unatoč svemu, stručnjaci naglašavaju da među građanima ne bi trebalo biti pretjeranog straha.
“Izvješća State Departmenta i drugih međunarodnih službi ukazuju da uvijek postoji određena latentna opasnost, no da se ona, uz zakonite mehanizme, još uvijek može držati pod kontrolom. Ipak, aktualna politička kriza negativno utječe i na rad sigurnosnih institucija”, istaknuo je prof. dr. Radić.
“Kad god neki fenomen označimo kao radikalan, on automatski postaje manje prihvatljiv od bilo kojeg oblika kriminala ili društvenog devijantnog ponašanja. No, mogu reći da ne postoji razlog za ozbiljnu zabrinutost jer bi to moglo dovesti do nepotrebnog uznemiravanja svakodnevnog života”, zaključio je Marijo Marić, ministar unutarnjih poslova HNŽ./HMS/
Objava <span style="color: #DD3333;">VIDEO</span> MARIĆ: U Mostaru djeluju skupine koje se mogu dovesti u vezu sa selefijskim pokretom pojavila se prvi puta na Hrvatski Medijski Servis – Sad znam više!.