Ljubić: Studenti nedovoljno svjesni prednosti studiranja u inozemstvu

Konferencija “Kako povećati mobilnost studenata, akademskog i administrativnog osoblja u BiH” održana je u srijedu u Mostaru s ciljem okupljanja predstavnika visokoškolskih ustanova, relevantnih institucija i organizacija kako bi razmijenili iskustva i predložili konkretne mjere za povećanje mobilnosti u sustavu visokog obrazovanja u BiH.

Akademska mobilnost obuhvaća kratkoročne i dugoročne boravke studenata i osoblja na drugim visokoškolskim institucijama, najčešće u inozemstvu, u svrhu studiranja, usavršavanja ili istraživačkog rada.

Direktor Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja (CIP) Damir Ljubić istaknuo je kako mladi još uvijek nisu svjesni kakve im se prilike pružaju u inozemstvu.

-Upravo to je i cilj ovog događaja – promovirati mobilnost jer mislim da ni studenti ni visokoškolske institucije još uvijek nisu svjesni velikih prednosti mobilnosti, odnosno odlaska u inozemstvo na slične visokoškolske institucije. Kvaliteta obrazovanja u Bosni i Hercegovini treba veći napredak i mislim da je za studente jako važno da vide kako je to vani i da im se otvore vidici – naglasio je Ljubić.

Po njegovim riječima, veća mobilnost studenata iznimno je važna kako za njih, tako i za visokoškolske institucije kako bi se visoko obrazovanje internacionaliziralo.

-S druge strane, važno je i kako bi naši studenti i akademsko osoblje u cijeloj Europi vidjeli koje su to metode i novi načini učenja, s obzirom da u današnje vrijeme brzih promjena bilo koji čovjek koji se bavi bilo kojim poslom jednostavno mora cijeli život učiti kako bi opstao na tržištu – kazao je Ljubić.

Na ovom događaju, održanom u organizaciji CIP-a, predstavljen je Plan djelovanja Centra u području mobilnosti za razdoblje 2025.-2028., kao i rezultati ankete provedene među visokoškolskim ustanovama u BiH.

-Ova anketa pokazala je da su razine dolazne i odlazne mobilnosti i dalje vrlo niske, uz brojne administrativne i praktične prepreke. Zbog toga smo ovim događajem htjeli potaknuti ljude koji rade na visokoškolskim institucijama, odnosno koji se bave mobilnošću, ali i pomoći im i dati im mogućnosti kako bi se ta mobilnost povećala. U budućnosti ćemo imati aktivniji odnos s visokoškolskim institucijama i studentima kako bi i njih što bolje informirali i potaknuli da se uključe u ovu mobilnost koju mogu iskoristiti na vrlo lak način – kazao je Ljubić.

Šef Erasmus+ ureda u Bosni i Hercegovini Suad Muhibić kazao je kako je broj sudionika u tom programu Europske unije zadovoljavajući.

-Ima uvijek prostora da to bude bolje i više, zato mi i organiziramo ovakve konferencije da ohrabrimo mlade ljude, profesore i studente da idu na razmjenu, steknu nova iskustva i prakse koja će im zaista otvoriti mnoga vrata kad je u pitanju posao, povezat će ih s drugim institucijama širom Europe i svijeta, tako da Erasmus, kao najvažniji program Europske unije, nudi mnogo toga i sve te mogućnosti treba iskoristiti – kazao je Muhibić.

Istaknuo je kako Erasmus nudi puno toga pogotovo u kontekstu pristupanja BiH Europskoj uniji.

-To je posebno važno. Osiguranje kvalitete i priznavanje, sve je to vrlo bitno za naš program i nadamo se da ćemo kroz poboljšanje kvalitete u visokom obrazovanju, kroz iskorake u području priznavanja također dati puno više prostora za bolju i učinkovitiju uključenost Bosne i Hercegovine i svih institucija BiH u Erasmus+ program – kazao je Muhibić.

Naglasio je kako je puno veći broj studenata koji iz BiH idu studirati u inozemstvo, nego onih koji izvana dolaze studirati u Bosnu i Hercegovinu.

-Europska sveučilišta mnogo su atraktivnija za naše studente, a kod naših sveučilišta često je problem jezična barijera, jer da bi strani studenti došli studirati u BiH mi moramo imati studijske programe na engleskom jeziku. Zainteresiranost stranih studenata i osoblja za razmjenom postoji, ali moramo kontinuirano raditi na poboljšanju kvalitete. Naš obrazovni sustav mora se što bolje i što učinkovitije prilagoditi europskom kako bi postali i bili dovoljno atraktivni stranim sveučilištima da se povezuju s nama i dolaze ovamo – kazao je Muhibić.

Gordan Radobolja sa Sveučilišta u Splitu kazao je kako je to sveučilište samo po sebi privlačno za studente izvana jer je Split atraktivna lokacija sama po sebi.

-Najveći problem kod dolaznih studenata bila je ponuda kolegija na engleskom jeziku. Ako nemate studij na engleskom jeziku onda je to dodatno opterećenje za nastavnike, a što se tiče odlaznih studenata tu je ključno informiranje. Trebate mladima prenijeti informacije, objasniti da to nije ništa strašno, da nije loše, a to se riješi vrlo jednostavno, pozovete one koji su prvi otišli na razmjenu da sami prenesu svoja iskustva i dojmove. Druga stvar je što je moguće više pojednostavniti administraciju – kazao je Radobolja.

Konferencija je okupila i predstavnike Ministarstva civilnih poslova BiH, Erasmus+ ureda u BiH, te brojne goste iz akademske zajednice koji su kroz prezentacije i rasprave ponudili smjernice za poboljšanje sustava mobilnosti.

Objava Ljubić: Studenti nedovoljno svjesni prednosti studiranja u inozemstvu pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)