
Svaki dan na cestama Bosne i Hercegovine gasi se ljudski život. Djeca, majke, očevi – nevine žrtve neodgovornih pojedinaca koji volan shvaćaju kao sredstvo za dokazivanje moći, a prometna pravila kao sugestiju, a ne obvezu. Statistike su neumoljive, ali brojke ne mogu ispričati bol i prazninu koju ostavlja jedan izgubljeni život. U toj borbi za sigurnost, napokon se nazire odlučniji korak zakonodavaca.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH zakazao je za četvrtak, 15. svibnja, sjednicu na kojoj će se u drugom čitanju razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama u BiH, s posebnim fokusom na bahatu vožnju. Inicijativa dolazi od zastupnika Saše Magazinovića i Jasmina Imamovića, koji jasno poručuju – vrijeme je da prestanemo tolerirati ponašanja koja ubijaju.
Što je “bahata vožnja” i zašto je opasna
Brza vožnja, vožnja pod utjecajem alkohola ili narkotika, nepropisno pretjecanje, prolazak kroz crveno – sve su to primjeri tzv. bahate vožnje. I dok su ove radnje i sada kažnjive, njihovo prepoznavanje u zakonskoj terminologiji kao jedinstvenog, jasno definiranog prekršaja otvara prostor za sustavnije sankcioniranje, ali i prevenciju.
Zakonodavci žele postići ono što je dosad često nedostajalo – podizanje svijesti o posljedicama neodgovorne vožnje. Jer, ne radi se samo o prekršajima. Radi se o životima.
Bahatost za volanom – bolest bez straha od kazne
Predugo su prometne nesreće u našoj zemlji bile tretirane gotovo kao “prirodne nesreće” – nesretne okolnosti koje se jednostavno događaju. No, svatko tko je sjedio u automobilu dok netko vozi 120 km/h kroz naselje, ili pretječe preko pune linije na zavojitoj cesti, zna da to nije nesreća – to je svjesna nebriga za tuđi i vlastiti život.
Bez strožih sankcija, bez stvarnog odvraćanja od takvog ponašanja, prometna kultura u BiH neće se promijeniti. Ovaj prijedlog zakona ima potencijal da to promijeni. Ali samo ako bude donesen i proveden dosljedno.
Objava Svaki dan na prometnicama u BiH blizu 100 nesreća: Bahata vožnja odnosi živote, zakonodavci traže strože kazne pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.