
Na Odjelu za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, svakodnevni izazovi zahtijevaju vrhunsku stručnost, brzinu i iznimnu moć opažanja medicinskih sestara. Uz svu sofisticiranu opremu i brojne alarme, najvažniji alat ostaju njihove oči jer upravo njima prate i najmanje promjene na pacijentima.
Medicinska sestra Ana Marić pojašnjava kako posao u intenzivnoj njezi nikada nije predvidiv.
– Naš posao je dosta nepredvidiv jer nikad ne znamo koja hitnoća i kada će nam možda doći, od reanimacija, nekih prometnih ozljeda i svega ostalog. Naš svakodnevni posao s pacijentima obuhvaća mjerenje vitalnih parametara, zatim svakodnevna zdravstvena njega; kupanja, apliciranje terapije, zatim dijalize pacijentima kojima je potrebno, intubacije te čišćenje okoline i dezinfekcija – kaže Marić.
S njom se slaže i kolegica Mirjana Jurković koja ističe kako je svaki dan izazov, ali i da su potpuno posvećeni pacijentima i njihovim obiteljima.
– Svaki dan je izazov, vremena za stati baš i ne, ali to je nešto što smo izabrali i što je naš poziv. Mi smo tu za obitelji naših bolesnika, isto kao i za bolesnike, surađujemo s njima u domeni našeg rada – istaknula je Jurković.
Pacijenti kojima je potrebna intenzivna njega, prema riječima zdravstvenih djelatnika, provode oko 88% svog vremena upravo uz medicinske sestre.
– Mogućnost razgovora s pacijentima na našem odjelu nije toliko velika zbog njihovog stanja, oni čim su bolje idu na odjel, ali evo svakako je lijepo čuti pohvale u tim trenucima premještaja na odjel. Sestrinstvo je poziv, to nije samo zanimanje, to je mogućnost naučiti kako biti oslonac onome kome je to potrebno, u trenucima boli, u trenucima neizvjesnosti. Sestrinstvo znači imati veliko znanje, ali i veliko srce – dodaje glavna sestra Odsjeka za opće intenzivno liječenje, Mirjana Jurković.
Ana Marić pojašnjava kako pacijenti nikada nisu sami – za svaku potrebu medicinska sestra je uvijek tu.
– Prate se svi vitalni parametri preko monitora, imamo alarme na monitorima i na respiratorima koji odmah zazvone kada je neki problem i neka poteškoća, tako da stvarno je sve ažurno što se toga tiče. Naš je kapacitet 12 kreveta, no međutim on nekada zna prijeći taj broj, nekada zna biti mirnije, sve ovisi – rekla je Marić.
Na pitanje o stresu, Marić ne skriva kako se svakodnevno susreću s teškim situacijama.
– Jer svašta se ovdje može vidjeti i doživjeti tako da definitivno, radi toga, mislim da svatko treba imati baš snažnu psihu da ovdje može raditi i ovaj posao – naglašava ona.
Glavna sestra Klinike za anesteziju i reanimaciju, intenzivno liječenje i terapiju boli SKB Mostar, Slavica Šimić, s više od dvadeset godina iskustva na ovom odjelu, zahvaljuje cijelom timu povodom Međunarodnog dana sestrinstva.
– Povodom Međunarodnog dana sestrinstva od srca se zahvaljujemo svim medicinskim sestrama i tehničarima na predanosti, humanosti i svakodnevnoj brizi za bolesnika. Vaš rad, znanje i suosjećanje čine neprocjenjivu razliku u životima mnogih bolesnika. Hvala vam što ste oslonac u najtežim trenucima i što svoj poziv obavljate s toliko ljubavi i požrtvovanja – kazala je Šimić.
Uz stalnu edukaciju, napredovanje i poštovanje prema onima koji nam doslovno čuvaju život, sestrinski poziv ostat će čvrst i neizostavan dio svakog zdravstvenog sustava. Citat jednog nepoznatog autora na najbolji način opisuje njihovu važnost: “Kada spasiš jedan život, onda si heroj. Kada spasiš stotine života, onda si medicinska sestra.”
Više u prilogu:
Objava VIDEO Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.