Trešnje u Hercegovini 7 KM/kg, pogledajte cijena ostalog voća i povrća

Konačno se kompletirala ponuda domaćeg voća i povrća na čapljinskoj veletržnici u Tasovčićima. Tekuće proljeće, kada je riječ o dozrijevanju ranih kultura, zakasnilo je kao rijetko koje. Zbog velikog broja oblačnih dana pa dvaju mrazova 19. i 20. ožujka te 5. i 6. travnja, manje-više kasne sve kulture čiji je optimum dozrijevanja polovina ili konac travnja. Uz vizualni dojam da se koncem prve dekade svibnja ponuda kompletirala, vidi se to i po prelasku veletržnice na tzv. ljetno radno vrijeme od 4.30 pa do 21 sat, piše Večernji list BiH.

Jagode oko 5 KM za kg

Kratki pregled počinjemo s mnogima omiljenim trešnjama. Oko podneva nismo ih zatekli, ali smo od Ante Tolja iz Ljubuškog, stalnog prodavača na veletržnici, doznali da su se pojavile tek prije nekoliko dana (tradicionalne prvosvibanjske trešnje ove su godine izostale uz Praznik rada i dobrano su zakasnile), a cijene se od 5 do 7 KM za kilogram. S obzirom na popularnost ovog sezonskog voća, možemo navesti da su se prve trešnje prošle godine tržile za 8 KM po kilogramu, dok su pandemijske, 2020. godine, bile 3 – 4 KM. Da prve trešnje s obzirom na kretanja imaju umjerenu cijenu, čemu doprinosi i činjenica da su to još uvijek sitniji plodovi koji ne mogu dočarati pravi okus toga voća, vidi se po njihovoj cijeni.

Za očekivati je da s pojavom kvalitetnih krupnih plodova cijena neće puno eskalirati. Kada je riječ o susjednoj Hrvatskoj, prve domaće trešnje, primjerice, u Splitu su se pojavile 7. svibnja i cijenile od 10 do 15 eura (oko 30 KM; nap. a.)! Kolege iz Večernjaka navode da su se u isto vrijeme prošle godine tržile do 12 eura, dok su 2023. godine bile od 6 do 8 eura. S obzirom na navedenu usporedbu, može se reći da su ovdašnji ljubitelji trešanja još i dobro prošli.

Uz trešnje, na veletržnici u Tasovčićima u ponudi su i kvalitetni plodovi jagoda, čija je cijena oko 5 KM za kg. Podsjećamo, prve jagode prije mjesec dana tržile su se od 8 do 10 KM. Kralj hercegovačkog povrtlarstva – bijeli luk, češnjak ili, kako ga u jugozapadnoj Hercegovini oduvijek zovu – saransak, startao je s cijenom 5 – 6 KM za kilogram. S obzirom na to da uvozna konkurencija bijelom luku ne može, kako narod kaže, ni pera odbiti, sigurno će cijena uvoznog s 8 – 10 KM po kg pasti. Već je znano – kad ima saransaka, drugi bijeli luk kao da ne postoji, pa je tako proljetošnju sezonu završio s cijenom od 30 KM, naravno za kilogram! Moramo pohvaliti i proizvođače koji češnjak nude ukusno upakiran u bijele vrećice od po 5 KM za kilogram.

Domaće paprike startale su s cijenom od 5 KM, prvi plodovi ne izgledaju baš otmjeno, međutim, treba pričekati drugo i treće branje pa se uvjeriti u stvarnu kvalitetu. Prvi crveni luk, narodski kazano, kapula, trži se za 2,50 – 2,70 KM i prognoze su da će mu ove godine cijena biti visoka jer je u Hercegovini opala proizvodnja. Krumpiri iz plastenika, koji su dobrano zakasnili – prošle godine bilo ih je već oko 10. travnja, dok su ove godine stigli tek pred prvosvibanjske praznike – cijene se 2,30 KM za kg. Od povrća karakterističnog za topliji dio godine ima još i krastavaca, čija je cijena 1,50 – 1,60 KM, kao i sorte krastavaca zvanih sunčani potok, čija je cijena od 1,80 do 2 KM.

Još rajčice i patlidžani

Da bi se ponuda za topliji dio godine u cijelosti kompletirala, od povrtlarskih kultura nedostaju još samo rajčice i patlidžani, ostalo je manje-više već spremno za kupce. S obilnijom ponudom domaćeg povrća živnula je i veletržnica, reklo bi se, nakon zimske letargije život se vraća na ovu žilu kucavicu hercegovačkog agrara.

Objava Trešnje u Hercegovini 7 KM/kg, pogledajte cijena ostalog voća i povrća pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)