Posljednjih godina, osobito u svibnju, šimširi u Hercegovini sve češće stradaju od gusjenica šimširova moljca. Ovaj štetnik je u BiH prisutan od 2017. godine, a napadi često rezultiraju potpunim uništenjem biljaka, pa čak i cijelih živica. Preventivno prskanje živica uradite s pripravkom Rotor super ili Mospilan.
Zaštita šimšira mora početi čim se primijete prva oštećenja na lišću – važno je reagirati na vrijeme i primijeniti odgovarajuće insekticide registrirane za ukrasno bilje.

Šteta uslijed napada šimširovog moljca
Šimširov moljac – tihi uništavač
Ova istočnoazijska vrsta leptira vrlo je raširena u Europi, a najviše štete prouzročuju njezine gusjenice. One se hrane lišćem i mogu pojesti i do 45 listova tijekom razvoja. Mlade gusjenice skrivaju se u unutrašnjosti biljke, gdje su zaštićene, a štete postaju vidljive tek kad je već kasno – tada je biljka već ogoljena.

Šteta uslijed napada šimširovog moljca
Štete je lako prepoznati
Simptomi napada uključuju svilenkaste niti, suho i oštećeno lišće te potpuno ogoljene grane. Pregled grmova razmicanjem grana ključan je za rano otkrivanje štetnika. Prve štete se javljaju iznutra, a kasnije prelaze na vanjske dijelove biljke.

Proizvodi Bio Garden dostupni u Sjemenarna agrocentrima
Mjere suzbijanja
Preporučuju se pripravci s djelatnim tvarima poput deltametrina, acetamiprida i tiakloprida (Rotor super, Mospilan). Ipak, zaštita nije dugotrajna – redovita kontrola i više tretmana tijekom ljeta su nužni.
Za više savjeta, obratite se Sjemenarninoj Agro Podršci na broj 063 700 700.