Zavaravajuća sigurnost: Grijani duhan, e-cigarete i snus nisu bezopasni – štete i zdravima i mladima

snus

Jesu li novi oblici pušenja poput grijanog duhana, elektroničkih cigareta i nikotinskih vrećica doista sigurnija alternativa Unatoč agresivnim kampanjama proizvođača koji sugeriraju da ovi proizvodi donose manje štetnosti, znanost i struka upozoravaju: štetni jesu – samo na drukčiji način.

Znanost ne podržava “sigurniju alternativu”

Znanstvena zajednica i Svjetska zdravstvena organizacija zasad ne priznaju grijani duhan ni e-cigarete kao dokazano sigurnije proizvode. Istraživanja pokazuju da u pojedinim slučajevima koncentracije štetnih tvari u aerosolima iz ovih uređaja mogu biti i 200 do 1000 posto veće nego u klasičnim cigaretama. Iako ne dolazi do izgaranja, pri zagrijavanju nastaju aerosoli s visokim udjelom nikotina, nitrozamina, aldehida i drugih toksičnih tvari.

Upravo te tvari dovode do iritacija sluznice, promjena u bakterijskoj ravnoteži, smanjenog protoka sline i potencijalno ozbiljnih bolesti usne šupljine, uključujući i oralne karcinome.

Split šalje upozorenje: Opasnost raste među mladima

Liječnici su iznijeli zabrinjavajuće podatke: među mladima, posebno adolescentima, sve je raširenija konzumacija grijanog duhana, e-cigareta, ali i snusa – nikotinskih vrećica koje se stavljaju pod gornju usnicu. Uočava se i trend tzv. kombiniranih pušača, koji koriste i klasične cigarete i alternative istovremeno.

Nikotinske vrećice posebno zabrinjavaju: iako izgledaju bezopasno, sadrže sintetski nikotin u količinama i do 20 puta većim od klasičnih cigareta. Dugotrajna izloženost dovodi do povećanog krvnog tlaka, ubrzanog pulsa, oštećenja sluznice, ali i stanja koje može prerasti u leukoplakiju – potencijalno zloćudnu promjenu.

Štetno i zabranjeno – osim kod nas

Zemlje poput Njemačke, Norveške, Australije i Kanade već su zabranile prodaju snusa, dok je u BiH on i dalje slobodno dostupan, pa čak i djeci mlađoj od 18 godina.

– “Promjene na sluznici koje viđam kod mladih su zabrinjavajuće. Riječ je o ranama, crvenilu, bijelim naslagama. Mnogi nisu ni svjesni opasnosti,” upozorava splitska specijalistica oralne medicine.

Grijani duhan – nova tehnologija, stare opasnosti

Za razliku od klasičnih cigareta koje izgaraju na 600–800°C, grijani duhanski proizvodi koriste niže temperature (250–300°C), ali to ne znači da su sigurni. Aerosol koji nastaje zagrijavanjem sadrži brojne toksične spojeve, a istraživanja iz 2024. godine potvrđuju da izaziva upalne procese i oštećenja stanica usne šupljine, što potencijalno vodi do malignih promjena.

Osobe koje koriste grijani duhan bilježe smanjenje korisnih bakterija, povećanje patogenih, smanjen pH i narušenu strukturu potpornih tkiva zuba.

Što pušenje radi ustima

Dugoročna konzumacija bilo kojeg oblika nikotina, uključujući “moderne” zamjene, povezuje se s razvojem:

  • leukoplakije i eritroplakije,

  • oralnih karcinoma,

  • pušačkog nepca i lihenoidnih lezija,

  • poremećaja parodonta.

Klasične cigarete još uvijek su glavni uzrok raka usne šupljine, no alternativni oblici pušenja brzo preuzimaju sve veću ulogu u narušavanju oralnog zdravlja.

Nije stvar u dimu, već u nikotinu i kemiji

Bez obzira na oblik, svi nikotinski proizvodi nose ozbiljne rizike za zdravlje – osobito kod mladih čiji je organizam još u razvoju. Umjesto o “zdravijim” alternativama, javnost bi trebala govoriti o stvarnoj štetnosti i potrebi društvene edukacije i zakonskih ograničenja.

Liječnici apeliraju na kolege i roditelje da prepoznaju opasnosti i reagiraju – prije nego posljedice postanu nepopravljive.

Objava Zavaravajuća sigurnost: Grijani duhan, e-cigarete i snus nisu bezopasni – štete i zdravima i mladima pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)