Završena obuka korištenje tehnologija u suzbijanju nezakonite trgovine kulturnim dobrima

U Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova danas je završena edukacija edukatora prema programu specijalizirane obuke za policijska tijela u BiH – Korištenje tehnologija u suzbijanju nezakonite trgovine kulturnim dobrima.

Petodnevna radionica, koja je organizirana u suradnji s UNESCO-m i uz financiju potporu Europske unije, okupila je 70-tak sudionika iz institucija BiH koje su prepoznale veličinu problema i važnost borbe protiv ilegalne trgovine kulturnim dobrima na Zapadnom Balkanu, koja zahtjeva jačanje institucionalne koordinacije, kako u BiH, tako i u regiji s ciljem smanjena ovog negativnog trenda.

Uz uvodna predavanja koja su se odnosila na domaće i međunarodne propise iz ove oblasti, interaktivna radionica je zahvatila obradu mnogobrojnih aktualnih tema: internetska prodaje kulturnih dobara, IT koncepti, prikupljanje informacija iz otvorenih izvora, semantički alati za borbu protiv kaznenih djela u vezi s kulturnim dobrima, digitalizacija kao alat za zaštitu kulturnog naslijeđa, prodaja kulturnih dobara (različiti pristupi), nezakonita trgovina kulturnim dobrima i Interpolovi alati, ID-ART, zaštita lokacija, promocija s ciljem zaštite (komunikacija s različitim grupama), pronalaženje sakrivenog (korištenje tehnika pretraživanja), znaci upozorenja za granične službe, kulturna dobra i druge vrste kaznenih djela (pranje novca i financiranje terorizma), tehnike ispitivanja, savjeti za učinkovito izvještavanje po zahtjevima za povrat i restituciju, međuagencijska suradnja u borbi protiv nezakonite trgovine, zaštita podvodnih kulturnih dobara (iskustva RH), iskustva carinskih tijela u prevenciji nezakonite trgovine, istrage Ministarstva domovinske sigurnosti SAD u predmetima kulturnih dobara, procesuiranje kaznenih djela, te korištenje posebnih istražnih radnji.

Spomenute teme s polaznicima obuke su obradili eksperti UNESCO-a, Porezne uprave SR Njemačke, Policije, Carinske uprave i Ministarstva kulture i turizma Republike Turske, Ministarstva kulture Kraljevine Španjolske, Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru (RH), Ministarstva domovinske sigurnosti SAD (Odjel za istrage), Nacionalne policijske akademije Republike Francuske, Direkcije za kulturno naslijeđe Sjeverne Makedonije, Narodnog muzeja Crne Gore, Interpola i Europola. Svoj doprinos radionici dali su i predavači iz naše agencije, te predstavnici Tužiteljstva i Zavoda za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog naslijeđa Sarajevske županije, Uprave za neizravno oporezivanje, sveučilišta u Sarajevu i Travniku, Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke, Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Ministarstva sigurnosti BiH.

Polaznicima obuke certifikate je uručio ravnatelj Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova Marko Vujević, koji je naglasio važnost suradnje, kako između institucija u BiH, tako i međunarodnih, budući kriminalnih aktivnosti u oblasti nelegalne trgovine kulturnim dobrima poprimaju sve veće razmjere.

„Ovoga tjedna u našoj agenciji ste radili s najboljim instruktorima kada je u pitanju ova oblast, naravno koristeći moderne tehnologije. Želim se zahvaliti svima koji su na bilo koji način doprinijeli uspjehu ove radionice, UNESCO-u i međunarodnom timu predavača, a posebice Zeynep Boz, stručnjakinji UNESCO-a koja je osmislila nastavni plan i program kojim je naglasila važnost očuvanja naše zajedničke kulturne baštine borbom protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima“ – kazao je Vujević, te naglasio da vjeruje da će polaznici stečena znanja znati operativno primijeniti u svojim institucijama, kroz internu i međunarodnu suradnju. Posebnu zahvalu stručnjakinji UNESCO-a Zeynep Boz za njezin predan rad uručio je Steven G. Mora u ime Ministarstva domovinske sigurnosti SAD. U ime UNESCO-va ureda u Sarajevu, završnu riječ odnosno zahvalu svima iz organizacije i sudionicima obuke izrekla je programska službenica za kulturu Alma Mrgan Slipčević.

„Ovo je drugi stupanj obuke, vi postajete treneri budućim generacijama kadeta i svima onima koje bude interesirala ova oblast. Obrađeno je mnoštvo tema, nadam se da je bilo korisno i da smo puno naučili jedni od drugih“ – kazala je polaznicima obuke Mrgan Slipčević naglašavajući kako samo zajedničkim radom možemo zaštiti vrijedno kulturno naslijeđe. Što se tiče suradnje s našom agencijom Mrgan-Slipčević je istakla kako se nada daljnjoj uspješnoj suradnji, te da će UNESCO nastaviti davati svoj doprinos u kreiranju nastavnih planova i programa, realiziranju obuka i drugim projektnim aktivnostima.

Među polaznicima obuke bili su predstavnici državnih ministarstava civilnih poslova, sigurnosti i obrane, SIPA-e, DKPT-e, Interpola, Europola, carinskog odjela Uprave za indirektno oporezivanje, ministarstava unutarnjih polova i kulture s entitetskih i županijskih razina, sudova i tužiteljstava iz oba entiteta, institucija za naslijeđe, zaštitu, muzeja i akademske zajednice.

Podsjetimo, s obukama iz ove oblasti u suradnji s UNESCO-m, naša agencija je krenula prošle godine. Uz potporu UNESCO-a, kao u svijetu vodeće institucije za zaštitu kulturne i prirodne baštine čovječanstva, naša agencija će poduzimati neophodne aktivnosti kako bi postala regionalni centar izvrsnosti i UNESCO-v centar druge kategorije za borbu protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima.

Objava Završena obuka korištenje tehnologija u suzbijanju nezakonite trgovine kulturnim dobrima pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)