Pozivajući se na izvor iz konklave, talijanski Corriere della Sera objavio je kako su tekla glasovanja nakon kojih je kardinal Robert Prevost izabran za novog papu. Ako su njihove informacije točne, u prednosti je bio Talijan Pietro Parolin, najveći favorit prije početka konklave, prije nego su se kardinali okrenuli Amerikancu.
Premda su se svi kardinali (i osoblje koje pomaže oko konklave) zakleli na potpunu tajnost, u zadnjih je nekoliko izbora postalo više pravilo nego iznimka da se detalji kad-tad probiju u javnost.
Ovaj se put to dogodilo ekspresno, jutro nakon izbora pape, premda se i novinar Corrierea Alberto Melloni ogradio i istaknuo kako informacije “treba uzeti s rezervom”.Za izbor je bila potrebna dvotrećinska većina. Izvor Corrierea tvrdi da je u četvrtak ujutro, nakon trećeg kruga glasovanja, u prednosti bio kardinal Pietro Parolin.
On je na ručak otišao s 49 glasova, a Prevost je imao 38. U četvrtom glasanju u poslijepodnevnim satima, kardinali su se okupili oko Prevosta, koji je tada premašio potrebnu granicu od 89 glasova. Iz toga bi se, piše Corriere, moglo zaključiti da su se “razdijelili” glasovi onih koji su u početku podržavali Parolina.
“Da bismo razumjeli što rade predsjednici Sjedinjenih Država, čekamo prvih sto dana. Kardinalima je dovoljno stotinjak sekundi da shvate oko kojeg se kandidata okupila većina, a takav je slučaj bio i kod izbora pape Lava XIV.”, piše milanski list.
Stari alat konklave, nastavlja novinar Melloni, ponovno se pokazao efikasnim. U 24 sata i nakon samo četiri glasanja sve prognoze pale su u vodu i odabran je novi papa.
“Trebat će neko vrijeme da se saznaju točne brojke. Za sada znamo da su, nakon što su scenu napustili kardinali stariji od 80 godina koji su se zalagali za ispravljanje sadržaja i načina pontifikata Franje, glasači ispunili svoju dužnost. Jesu li glasove ‘poklonili‘ oni koji su podržavali Parolina Jesu li to glasovi onih koji su se nadali još odlučnijem ‘bergoglijanskom‘ kardinalu, ili su stigli s mjesta još udaljenijeg od Buenos Airesa Moguće, ali ono što je sigurno jest da je inzistiranje za ‘antibergoglijanskim‘ preokretom na kraju spalilo one koji su tako interpretirali konklavu te poručilo da Petrova lađa koja plovi olujnim morem povijesti mora nastaviti ploviti”, zaključuje se u tekstu.
Objava MEDIJI U ITALIJI PIŠU: Parolin je imao veliku prednost, a onda… pojavila se prvi puta na Pogled.ba.