Na tržnicama su se napokon pojavile prve domaće trešnje, no s početnom cijenom od čak 10 eura po kilogramu, rijetki se odlučuju na kupnju.
Na splitskoj tržnici, među šarenim štandovima, prodavačica Janja objašnjava koliko truda stoji iza tih crvenih plodova: “Ma uopće nisu skupe, evo ja i kćer jučer dva sata dok smo obrali 10 kila, čipaš jednu po jednu jer nisu toliko zrele da možeš sve redom brati. Već hvataš jednu po jednu dok ne uhvatiš 10 kila”, rekla je za RTL.
Kupci ipak nisu uvjereni da se ova cijena isplati. Dora iz Splita procjenjuje: “To je znači kao i lani cijena, nisu poskupile. Priuštit ću ih malo, baš malo”, rekla je A otočanin Mirko Damjanić s Brača iznosi jednostavnu računicu: “Za 10 eura možete u supermarketu kupit kilo mesa, tako nešto i luka i povrća i vrlo se može tri četiri dana napravit ručkova”, analizirao je.
Uvozne su još skuplje
Iako se domaće trešnje čine skupima, one iz uvoza dosežu još vrtoglavije cijene – za kilogram se traži između 25 i 30 eura. Prodavačica Anka navodi: “Pa kupe, šta će, moraju kupit, kažu da jeftinije i da je pristojnija cijena u odnosu na 25 eura uvozne.”
Njena kolegica Ljubica uspoređuje kvalitetu: “A šta je.. ali je bolje uvozna roba od naše, to je 200 na 100 nije. Razlika u cijeni 300 posto, ali svit voli uvoz”, rekla je.
Tugarska trešnja još čeka svojih pet minuta
Jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih domaćih sorti, tugarska trešnja, još nije stigla na tržište. Zbog loših vremenskih uvjeta, osobito juga i kiše, urod je ove godine značajno manji. Joško Bulić, proizvođač iz Tugara, pojašnjava ozbiljnost situacije.
“Ovdje imamo doslovno 3 trešnje šta ih je trebalo biti 23, karikiram. Problem je što je prije Uskrsa ovdje zapuhalo jako jugo i to je najgore što se može dogoditi u cvatu trišnja. I onda ako se još dogodi kiša onda je priča gotova”, požalio se.
Joško smatra da bi cijene trebale biti pristupačnije, ali naglašava i ključni izazov: potpuni izostanak institucionalne potpore. “Mi možemo proizvodit trišnju, ali trebaju institucije reći zašto ona ima kratki vijek. Sada mi ovdje imamo najstariju trišnju staru 100 godina koja još uvijek rađa, institucije bi trebale nam pomoć, a da ne bude da smo prepušteni sami sebi”, poručuje Bulić.
Objava Koliko koštaju trešnje na tržnicama u Hrvatskoj?! pojavila se prvi puta na Pogled.ba.