Crvljivost plodova trešnje je česta pojava na području Hercegovine, posebno kod sorti koje dozrijevaju tijekom mjeseca lipnja. Pojavu crvljivosti uzrokuju ličinke trešnjine muhe koje žive i hrane se u unutrašnjosti ploda trešnje i višnje. Manji napad trešnjine muhe, a samim time i manji broj crvljivih plodova, možemo postići postavljanjem žutih ljepljivih ploča na stabla trešanja.
Trešnjina muha najvažniji je štetnik trešnje i višnje. Uzrokuje “crvljivost” plodova, manju količinu soka kod višanja i time umanjuje njihovu tržišnu vrijednost. Kod ranih sorti trešnje, ovog nametnika nije potrebno suzbijati jer ne pričinjava štete.
Bio Garden žute ljepljive ploče
Štete su posebno izražene kod ovih sorti
Crvljivost plodova trešnje i višnje uzrokuju ličinke trešnjine muhe koje žive i razvijaju se u plodu. Štete od trešnjine muhe posebno su izražene kod srednje kasnih i kasnih sorti, a to su i najkvalitetnije sorte (Celeste, Summit, Big Lory, Regina, Kordia, Hedelfinger, Stela, Samberst, Isabela, Prima Giant i dr.).
Naime, ženke trešnjine muhe u fazi dozrijevanja plodova, odlažu jaja u plod trešnje odnosno višnje. Jedna ženka može odložiti do stotinjak jaja, a samim time i uništiti toliko plodova.
GARDENKO – prirodno rješenje protiv zemljišnih štetnika
Kako postaviti žute ljepljive ploče?
Dio populacije ovog štetnika možemo umanjiti postavljanjem većeg broja žutih ljepljivih ploča u krošnju (3 do 5 po stablu), a broj ploča može biti i veći. Ploče treba postaviti najkasnije do početka promjene boje ploda (kad žuta boja prelazi u rozu).
Ova metoda je posebno primjenjiva u manjim voćnjacima i na okućnicama ili kod pojedinačnih stabala trešnje. Nakon berbe plodova, ploče treba ukloniti kako se na njih ne bi hvatali korisni kukci. Ova metoda je vrlo praktična i koristi se u ekološkoj proizvodnji voća.
Puno više informacija o ovoj temi doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.