Obraćanje visokog međunarodnog predstavnika u BiH Christiana Schmidta pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda oko ustavnih i izbornih rješenja donijelo je djelomični reset na tvorničke postavke Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je srušen preglasavanjem i negiranjem izborne volje, ponajprije hrvatskog konstitutivnog naroda. O Schmidtovu istupu oglasio se državni ministar pravosuđa BiH Davor Bunoza na svom X profilu. – Zanimljivo izlaganje visokog predstavnika za BiH u Vijeću sigurnosti UN-a, osobito zbog naglašene potrebe za provođenjem odluka Ustavnog suda BiH, uključujući i predmet “Ljubić”. Također je istaknuta važnost legitimnih predstavnika naroda u provođenju reformi, kao i posvećenost, kako je rekao, “hrvatske zajednice” europskim integracijama BiH i stvaranju dijaloga među narodima – napisao je Bunoza na X profilu.
Sveobuhvatna reforma
Christian Schmidt u svom je obraćanju pred Vijećem sigurnosti UN-a istaknuo da diskriminacija u zemlji ostaje složen problem, što je jasno vidljivo u spornim pitanjima vezanim uz izbornu i ustavnu reformu, uključujući poznate presude “Sejdić – Finci” i “Ljubić”, koje još nisu u potpunosti provedene. Schmidt je također govorio o nužnosti pokretanja sveobuhvatnih ustavnih i pravnih reformi kako bi se uklonila diskriminacija iz trenutačnog ustavnog okvira, koji mora uključivati i zaštitu prava svih konstitutivnih naroda, ali i svih građana Bosne i Hercegovine. Naglasio je da je BiH država triju konstitutivnih naroda – Bošnjaka, Hrvata i Srba – kao i predstavnika ostalih i svih građana, te da se mora osigurati ravnoteža prava između svih ovih skupina. U svom obraćanju Schmidt je ponovio potrebu za reformama koje će ukloniti diskriminaciju iz ustavnog okvira, dok će istodobno osigurati zastupljenost svih naroda i građana u procesima donošenja odluka. Prema njegovim riječima, provedba presuda Europskog suda u slučajevima “Sejdić – Finci”, koji se odnosi na prava ostalih na izborima, i “Ljubić”, koji upućuje na legitimno predstavljanje, od presudne su važnosti za osiguranje političkih prava svih građana. Schmidt je istaknuo da “provedena pravila i sustavi provjere i ravnoteže kako bi se osigurala zastupljenost i sudjelovanje u donošenju odluka triju konstitutivnih naroda i ostalih uključuju nediskriminacijska prava za sve birače u BiH”. Ovo je ključna tema jer svi konstitutivni narodi nisu politički homogeni, a doprinos svakog naroda, pa tako i Hrvata, u političkom životu BiH daleko nadmašuje etničke i vjerske podjele. Schmidt je dodatno naglasio kako su političke stranke Hrvata, koje su poduprte i od premijera Hrvatske, jasno izrazile svoj stav o ovim pitanjima. Također je dodao kako ovo pitanje ima poseban značaj za europsku integraciju BiH jer je u skladu s europskim standardima. Schmidt je pozvao političke lidere u BiH i međunarodnu zajednicu da prepoznaju hitnost potrebe za promjenama.
Prioriteti EU-a
Preporučio je organiziranje posebne konferencije na kojoj bi se raspravljalo o ustavnim i izbornim reformama potrebnim za stabilizaciju političkog sustava u BiH. – Predlažem da svi koji su zainteresirani za osiguranje svijetle i prosperitetne budućnosti BiH organiziraju konferenciju o tim pitanjima – rekao je Schmidt, naglašavajući važnost dijaloga i suradnje među svim političkim subjektima kako bi se postigao napredak u provedbi Reformske agende. Ova konferencija trebala bi uključivati sve relevantne političke aktere u zemlji, kao i predstavnike međunarodne zajednice, koji bi trebali pružiti potrebnu potporu. Visoki predstavnik je istaknuo da se ustavne promjene ne mogu izbjeći ako BiH želi napredovati prema članstvu u EU. Europska komisija je postavila 14 ključnih prioriteta koji se moraju provesti, a Schmidt smatra da bi proces ustavnih reformi trebao biti usmjeren na ostvarenje tih ciljeva. – Takav proces ustavne reforme trebao bi biti usmjeren i na rješavanje 14 ključnih prioriteta Europske komisije – rekao je Schmidt, dodajući da postoji značajno preklapanje između tih prioriteta i ciljeva agende 5 + 2, koji su temelj međunarodnog angažmana u BiH. S obzirom na to, visoki predstavnik pozvao je sve političke aktere u BiH da rade zajedno na razvoju funkcionalnog, demokratskog i stabilnog sustava koji će omogućiti zemlji postati članica EU-a. Pozvao je sve aktere na ubrzanje procesa reformi.
Izvor: vecernji.ba
Objava Schmidt predložio održavanje konferencije o ustavnoj i izbornoj reformi, “Ljubić” još nije proveden pojavila se prvi puta na hrvatski.ba.