U zgradi Vlade održan sastanak s predstavnicima Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne

dhkVlada
Predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke Predrag Čović danas je u zgradi Vlade u Širokom Brijegu održao sastanak s predstavnicima Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne, predsjednikom Ivanom Bakovićem i članom Upravnog odbora Ivanom Sivrićem.
 

Prof. Ivan Baković upoznao je predsjednika Vlade s poviješću Društva te predstavio neke od planiranih aktivnosti u 2025. godini. Poseban naglasak dao je na važnost književnog časopisa Osvit, koji se objavljuje od 1995. godine. Također je istakao da je Društvo ostavilo značajan trag u obogaćivanju kulturnog života i očuvanju hrvatskog identiteta na prostoru BiH. S obzirom da DHK HB nema stalan izvor prihoda, za realizaciju planiranih aktivnosti potrebna im je potpora u radu.

Predsjednik Čović prepoznao je ulogu Društva u kulturnoj i javnoj zajednici, prvenstveno u očuvanju hrvatskog jezika i identiteta u Bosni i Hercegovini, te naglasio da su rad i doprinos Društava iznimno važni za hrvatski narod na ovim prostorima. Izrazio je zadovoljstvo što se jedan dio aktivnosti DHK HB odvija i na području Županije Zapadnohercegovačke, a to su manifestacija Šimićevi susreti na kojima DHK HB dodjeljuje godišnju Šimićevu nagradu za najbolje književno ostvarenje objavljeno na hrvatskom jeziku u protekloj godini, središnja pjesnička manifestacija Humski dani poezije, te još niz drugih književnih manifestacija na kojima sudjeluju članovi DHK HB. Uvažavajući važnost ove bitne institucije za hrvatski narod u BiH, predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović je iskazao spremnost, kao i do sada, poduprijeti rad DHK HB, u sklada s financijskim mogućnostima Vlade.

Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne utemeljeno je 20. studenoga 1993., ima 163 člana, te je danas najdjelotvornija i najizrazitija hrvatska kulturna ustanova u BiH. Prvenstveni su njegovi zadaci razvijati i afirmirati hrvatski jezik, unapređivati i štititi slobodu književnog stvaralaštva i djelovanja, štititi književna djela i rad svojih članova, ostvarivati javne književne tribine i druge književne priredbe, organizirati međunarodne skupove, dodjeljivati književne nagrade kao poticaj književnom stvaralaštvu, objavljivati publikacije, časopise i knjige kroz nakladu DHK HB, okupljati hrvatske pisce, a u hrvatskom narodu, osobito kod mladeži, gajiti osjećaj i ljubav za hrvatski jezik i književnost, za pisanu riječ uopće, ali i poticati nove talente u pisanju i objavljivanju književnih djela.

Objava U zgradi Vlade održan sastanak s predstavnicima Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)