Sjećate se odvjetnika koji navodno istražuje USAID? Opet je bio u Banjoj Luci. I nije bio sam

“Bivši savezni tužitelj iz SAD-a, Martin De Luca, koji je dio tima Donalda Trumpa, izjavio je da je u Bosni i Hercegovini pokrenuta istraga o trošenju novca putem organizacije USAID, te da prve informacije ukazuju na to da je u zadnje četiri godine potrošeno 402 milijuna dolara, od čega se 250 milijuna dolara ne može utvrditi.”

Ovako je, krajem veljače ove godine, RTRS obavijestio javnost o postu američkih odvjetnika u Banjoj Luci, pod naslovom: “Pokrenuta istraga, nepoznato je gdje je u Bosni i Hercegovini potrošeno 250 milijuna dolara od USAID-a”. Vijest su potom preuzeli i drugi mediji u Bosni i Hercegovini, a pravi razlozi dolaska američkih odvjetnika ostali su obavijeni velom tajne. Naime, odvjetnik Martin De Luca nije došao u Banju Luku kako bi istražio trošenje novca USAID-a, piše Istraga.ba.

Razlog posjeta bili su sastanci na kojima je dogovoren angažman odvjetničkog društva Boies Schiller Flexner (BSF) za “lobiranje” u korist predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Osim u veljači, američki odvjetnici i pravnici došli su u Banju Luku i početkom travnja. Izaslanstvo se sastojalo od ukupno sedam američkih i britanskih građana: Luke Langham, Brenna McConnell, Andrew Hersey, Andrew Smith, John Kucera, Anita Franklin i Martin De Luca. Tijekom boravka bili su smješteni u hotelu Courtyard by Marriott u centru Banja Luke, a rezervaciju smještaja i troškove pokrio je Kabinet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

U hotel su se prijavili 4. travnja, a odjavili 11. travnja. Nakon dolaska izaslanstva, upravu hotela kontaktirao je Siniša Milić iz Zvornika, koji je dodatno rezervirao salu za sastanke namijenjenu poslovnim aktivnostima članova spomenute grupe. Siniša Milić je predsjednik Udruge za mobilnost i obrazovanje “Aranea” iz Zvornika. Riječ je o udruženju bliskom vladajućoj strukturi u RS-u, čiji su osnivači istaknuti članovi dužnosnika SNSD-a. Prilikom rezervacije, Milić je zatražio da se račun za korištenje dvorane, kao i svi ostali troškovi nastali na temelju toga, fakturiraju udruzi “Aranea”. Zaposlenici BSF-a radili su svaki dan po nekoliko sati u rezerviranoj sobi za sastanke, a redovito su odlazili u Palaču predsjednika RS-a na konzultacije. Dočekala su ih službena vozila predsjedničkog kabineta, a Milan Srdić (zaposlenik kabineta) bio je zadužen za logističku podršku i njihove potrebe tijekom boravka u Banjoj Luci.

U Palači predsjednika RS-a američki i britanski pravnici iz BSF-a sastali su se sa savjetnicima Markom Romićem i Branislavom Okukom. Spomenuta odvjetnička tvrtka zapravo je angažirana za lobiranje kod nove američke administracije s ciljem ukidanja sankcija nametnutih političkom vodstvu RS-a, te preusmjeravanja pažnje američke administracije na aktere iz Federacije BiH koje će oni predstaviti kao korisnike tajnih USAID-ovih sredstava korištenih protiv RS-a. Dva člana spomenutog odvjetničkog ureda, Andrew Smith i Martin De Luca, posjetili su Ministarstvo unutarnjih poslova RS-a, gdje su održali sastanak s ravnateljem policije Sinišom Kostreševićem. Prilikom prelaska granice korišteni su automobili u vlasništvu “predsjednika RS-a”, “Republičkog protokola Vlade RS-a” i “Tajništva Vlade RS-a”.

Ranije u svojoj karijeri, Martin De Luca služio je kao tužitelj u američkom Ministarstvu pravosuđa kao posebni pomoćnik američkog državnog odvjetnika u Uredu glavnog državnog odvjetnika za Južni okrug New Yorka i kao pomoćnik okružnog tužitelja u Uredu okružnog tužitelja New Yorka. Procesuirao je slučajeve korupcije, složenih prijevara, pranja novca, utaje poreza, organiziranog kriminala, financiranja terorizma i međunarodne trgovine narkoticima. Ovi su slučajevi često zahtijevali suradnju s FBI-jem, Ministarstvom domovinske sigurnosti SAD-a, američkim obavještajnim agencijama i stranim partnerima za provođenje zakona, što mu je dalo razumijevanje kako upravljati krizama s više jurisdikcija i više dionika.

Inače, De Luca je bio odvjetnik Marca Fogela, koji je pušten na slobodu 11. veljače ove godine. Fogel je 2022. godine uhićen i osuđen na 14 godina zatvora u Rusiji zbog navodnog krijumčarenja droge. Martin De Luca je također odvjetnik Trump Media Groupa i video platforme Rumble, koji se žalio na blokiranje društvene mreže u Brazilu, koje je u siječnju ove godine naredio ministar Vrhovnog saveznog suda u Brazilu, piše Istraga.ba.

Objava Sjećate se odvjetnika koji navodno istražuje USAID? Opet je bio u Banjoj Luci. I nije bio sam pojavila se prvi puta na Pogled.ba.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)