Visoki krvni tlak studije povezuju s većim rizikom za pojavu demencije, a neka su istraživanja sugerirala da bi snižavanje visokog tlaka moglo značiti i snižavanje tog rizika. Sada je velika kinesko-američka studija direktno promatrala učinak snižavanja tlaka, kao i učinak lijekova za tlak na rizik za demenciju i kognitivna oštećenja i dala ohrabrujuće rezultate.
Profesor Jiang He s Medicinskog centra Southwestern Sveučilišta Teksas u Dallasu i kolege pratili su gotovo 40.000 osoba iz ruralnih područja Kine, svi su bili stariji od 40 godina i svi su imali hipertenziju. Nasumično su ih podijelili u dvije skupine, obje prosječne starosti oko 63 godine.
Potrebna je bolja kontrola
Prva je grupa u prosjeku primala tri lijeka protiv hipertenzije, kao što su ACE inhibitori, diuretici ili blokatori kalcijevih kanala, kako bi se što je više moguće osiguralo spuštanje krvnog tlaka. Dobili su i upute kako mjeriti tlak kod kuće i kako promjenama životnog stila (skidanje prekomjernih kilograma, manji unos alkohola i soli) pridonijeti njegovom normaliziranju. Druga skupina, tretirana kao kontrolna, dobila je jednaku poduku o mjerenju tlaka i promjeni stila života, no prosječno samo jedan lijek, što je uobičajenija razina liječenja u regiji u kojoj žive.
Normalan krvni tlak iznosi 120/80 mmHg, onaj iznad 140/90 mmHg je visok i treba ga liječiti, a već se i tlak viši od 130/80 smatra prehipertenzijom i razlogom za brigu. Prema studiji Epidemiologija hipertenzije u Hrvatskoj (EH-UH 2), arterijska hipertenzija pogađa čak 50,9 posto odraslog stanovništva, a svaki drugi bolesnik nije kontroliran, premda u našoj zemlji postoje svi za to potrebni lijekovi. Procjenjuje se da u svijetu 33 posto stanovništva u dobi od 30 do 79 godina ima hipertenziju. U 2022. godini hipertenzivne bolesti bile su drugi od deset vodećih uzroka smrti u Hrvatskoj, podaci su HZJZ-a. Činile su 9,2 posto svih smrti, a odnijele su 5.231 život.
Iz visokog u normalni
Nakon perioda od četiri godine sudionicima kineske studije izmjeren je krvni tlak, a korištenjem standardnih upitnika izmjereni su i znakovi kognitivnog oštećenja. U prosjeku je onima iz prve skupine, koji su uzimali više lijekova, krvni tlak spušten sa 157/87,9 mmHg na 127,6/72,6 mmHg. U kontrolnoj skupini snižavanje je bilo znatno blaže – sa 155,4/87,2 mmHg na 147,7/81 mmHg. Pokazalo se i da je u prvoj skupini tijekom studije dijagnozu demencije dobilo 15 posto manje ljudi nego u kontrolnoj skupini, a kognitivna oštećenja zabilježena su kod 16 posto manje sudionika iz prve skupine u odnosu na kontrolnu. Rezultati su objavljeni u publikaciji Nature Medicine.
– Studija je pokazala da je smanjenje krvnog tlaka učinkovito u smanjenju rizika od demencije kod pacijenata s nekontroliranom hipertenzijom. Ovu dokazano učinkovitu intervenciju treba široko usvojiti i proširiti kako bi se smanjio globalni teret demencije – poručio je prof. He.
Istraživanje je komentirao prof. Raj Shah sa Sveučilišta Rush u Chicagu, stručnjak za Alzheimerovu bolest, rekavši kako je dodavanje dokaza otkriću da liječenje visokog krvnog tlaka može pomoći u sprečavanju demencije korisno, ali da je to samo jedan dio slagalice, jer na sposobnosti mozga utječe više čimbenika. Neki od njih su pušenje, tjelesna neaktivnost, debljina, društvena izoliranost i gubitak sluha. Njihov utjecaj mijenja se u različitim fazama života, a za smanjenje rizika od demencije mora postojati holistički pristup, kaže Shah.
Objava Snizite povišeni krvni tlak za zdravije starenje, osim srca i krvnih žila najzahvalniji će vam biti mozak pojavila se prvi puta na hrvatski.ba.