Umjetna inteligencija u visokom obrazovanju: Ključ za uspjeh na tržištu rada

S obzirom na sveprisutnost tehnologije u suvremenom društvu, primjena umjetne inteligencije (AI) u Bosni i Hercegovini nije izuzetak. Globalni razvoj umjetne inteligencije ubrzava, a kako primjene ove tehnologije obuhvaćaju različite sektore – od zdravstva do financija i industrije – BiH se suočava s potrebom za edukacijom stručnjaka koji mogu preuzeti ključne uloge u razvoju i primjeni AI rješenja.

– U zadnje vrijeme umjetna inteligencija počela se sve više spominjati. Ona nije proizvod novog doba, ali je tehnika danas postala toliko moćna da se metode i alati umjetne inteligencije u ovom trenutku mogu na pravi način primijeniti. Umjetna inteligencija danas je prisutna u svim granama ljudskog života, primjenjuje se u industriji, zdravstvu, ekonomiji, sportu itd – rekao je Feni doc. dr. Krešimir Rakić, voditelj novog diplomskog studija Primjene umjetne inteligencije na Sveučilištu u Mostaru (SUM).

Rakić smatra da BiH ima velik potencijal za napredak u ovom području te ističe da je bitno educirati mlade generacije o AI tehnologijama kako bi zemlja mogla uhvatiti korak s globalnim trendovima.

Globalni trendovi i izazovi

Umjetna inteligencija ubrzano se razvija širom svijeta, a zemlje koje pravovremeno prepoznaju prilike i ulažu u obrazovanje mladih stručnjaka dobivaju značajnu prednost na tržištu rada. Iako BiH možda nije u samom središtu tehnološkog razvoja, Rakić vjeruje da postoje snažni temelji za daljnji napredak.

– Vjerujem da BiH ne zaostaje puno za suvremenim trendovima jer smo u mogućnosti kroz razne digitalne pristupe obrazovati se, stjecati znanja i vještine, pa čak i sudjelovati u brojnim projektima i poslovima koji su vezani za IT. BiH ima jako dobru perspektivu. Još uvijek smo zanimljivi i kao djelatnici za strane firme jer smo vjerojatno povoljniji nego njihovo stanovništvo – smatra Rakić.

Kako je pojasnio, glavna primjena umjetne inteligencije je obrada podataka puno većom brzinom nego što je to moguće na neki drugi način.

– Živimo u informacijskom dobu gdje smo okruženi podacima, u kojem bi obrada tih podataka, bez metoda strojnog učenja i drugih elemenata koje umjetna inteligencija provodi, trajala jako dugo. Umjetna inteligencija omogućuje nam da u relativno brzom vremenu uočimo probleme te da samim tim, zbog strojnog učenja, spoznamo neke nove probleme koji do sad još uvijek nisu uočeni – pojasnio je on.

S obzirom na rastuću potražnju za stručnjacima u području umjetne inteligencije, Sveučilište u Mostaru prepoznalo je potrebu za obrazovnim programima koji će studentima omogućiti stjecanje znanja i vještina potrebnih za buduće izazove. Rakić naglašava da je pokretanje diplomskog studija Primjene umjetne inteligencije ključan korak u obrazovanju kadra koji će moći odgovoriti na globalne tehnološke promjene.

Sam program studija dizajniran je kako bi studentima pružio temeljno razumijevanje umjetne inteligencije, a istovremeno im omogućio specijalizaciju u određenim područjima kroz širok spektar izbornih predmeta.

– Osnovni predmeti poput strojnog učenja, dubokog učenja i podatkovne znanosti i inženjerstva čine jezgru programa. Osim toga, studenti će birati izborne predmete koji će odgovarati promjenama i potrebama na tržištu, odnosno koji im mogu najviše pomoći u njihovom budućem zanimanju, u skladu s njihovim željama, zanimanjima, ali i potrebama poslodavca ukoliko su zaposleni – kaže Rakić, prenosi FENA.

Vrisak.info