Sveučilište u Mostaru pohvalilo se novim priznanjem, i to svjetskim, jer bi se trebali naći na popisu Times Higher Educationa.
Radi se o međunarodnoj organizaciji koja se bavi visokim obrazovanjem i svake godine objavi popis najistaknutijih svjetskih sveučilišta. Iz SUM-a naglašavaju kako je to ogroman uspjeh jer bi prvi put u povijesti bilo uvršteni u to društvo.
Rangiranje, a posebno na spomenutoj rang-listi važno je jer stavlja pod lupu sve ono što se na Sveučilištu godinama radi i gradi od akademskih, znanstveno-istraživačkih aktivnosti, nastavne djelatnosti, digitalizacije, sveučilišnoga doprinosa zajednici i svega ostalog što spada u domenu rada sveučilišta te upravo ranking sveučilišta čini te rezultate vidljivima, opipljivima i mjerljivima, a analogno tomu omogućava usporedbu kako sa sveučilištima u regiji, tako i onima na europskoj i svjetskoj akademskoj sceni, pojašnjavaju iz SUM-a.
Ne bi to bilo ništa čudno da upravo jučer nismo svjedočili nezadovoljstvu djelatnika Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije koji su štrajkom u Mostaru ukazali na lošu financijsku situaciju i degradirajuće plaće u usporedbi s drugim javnim sveučilištima u BiH.
Djelatnici Građevinskog fakulteta štrajkom ukazali na sramotnu situaciju SUM-a
Najavili su i formiranje sindikata koje će se pozabaviti ovim pitanjem kako bi nastavili borbu, a dr.sc. Dragan Katić je tom prilikom naglasio kako je nedopustivo da studenti i roditelji koji su i sami u teškom stanju sufinanciraju plaće profesora javnog sveučilišta.
Zasada, jedino su djelatnici Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta pismom pružili podršku svojim kolegama i kako su napisali cilj im je bio “dati svoj glas kako bi se napokon nešto učinilo na rješavanju problema na najvažnijoj instituciji hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.” Ostali fakulteti SUM-a nisu se oglašavali, ali najvjerojatnije iz istog razloga kao i njihove kolege s APTF-a: Djelomično zbog nada i obećanja, djelomično zbog srama, a djelomično i zbog akademskog dostojanstva nismo javno istupali.
Odgovorio je nedugo zatim i sam rektor Zoran Tomić koji je, također u pismu, naglasio kako je “Sveučilište u Mostaru uplatilo je Fakultetu građevine, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Mostaru ukupan iznos od 885.300 KM.”
Također, navodi se kako je SUM fakultetima uplatio veći novčani iznos nego što je predviđeno i da je razlika pokrivena iz kreditnih sredstava, dodajući kako se radi o “dugoročno neodrživom financijskom modusu.”
Sve u svemu, gledajući ovaj cirkus, jedini zaključak koji se sam nameće je kako je hvaljenje mostarskog Sveučilišta svjetskim priznanjima u trenutku ogorčenog istupanja djelatnika koji su očito dugi niz godina šutjeli i trpjeli, ništa drugo nego šamar u lice.
(www.jabuka.tv | Foto: SUM)