Branimir Galić za Vrisak komentirao odluku Ustavnog suda i moguće koalicije u Hrvatskoj

Politolog, i novinar Radiotelevizije Herceg-Bosne, Branimir Galić za Vrisak.info komentirao je odluku Ustavnog suda vezanu za predsjednika države Zorana Milanovića.

Odluka je logičan slijed nakon prvog upozorenja Ustavnog suda

Prva reakcija nakon što sam čuo odluku Ustavnog suda RH bila mi je da Hrvatska polako ‘klizi’ u juristokraciju (društveni sustav u kojem vlast ili kontrola pripadaju pravnicima ili pravosudnim stručnjacima).

Međutim, ovakva odluka nikoga ne treba čuditi i zapravo je logičan slijed događaja nakon prvog upozorenja Ustavnog suda RH. No, opet, vlast proizlazi iz naroda, a ne iz vrhovnog tumača slova i duha Ustava RH. Milanović, da je htio biti istinski oporbeni lider, trebao je dati ostavku na mjesto predsjednika RH i, da ga parafraziram, krenuti ‘čista srca’ u utrku za povratak u Banske dvore. Tada bi vjerojatno sinergijski učinak njegove ‘šok terapije’ bio puno veći te bi koalicija stranaka koju predvodi SDP osvojila pet do osam mandata više u odnosu na postignuti rezultat.

Ovaj sud vapi za depolitizacijom

Mišljenja sam da je način izbora sudaca Ustavnog suda RH iznimno loš te on izgleda kao podjela plijena između dvije u Saboru suprotstavljene strane (HDZ – SDP). Kao da se zaslužnim osobama i prekaljenim stranačkim igračima udjeljuje nekakva zadovoljština pred odlazak u mirovinu. Ovaj sud vapi za depolitizacijom.

Milanović bi se trebao prisjetiti da i on, kao čelnik SDP-a, nije imao ništa protiv ovakvog ‘uhljebljivanja’ u Ustavni sud te je istinski sukrivac za ovo protiv čega se danas bori.

Tko će sastaviti novu Vladu?

Galić za Vrisak.info ističe kako je najrealnija opcija da će novu vlast u RH činiti HDZ i Domovinski pokret (ili njegov veći dio uz potporu zastupnika nacionalnih manjina). Također, mogućim mi se čini da ustupak HDZ-a prema DP-u, s obzirom na njihov animozitet prema SDSS-u, bude dogovor s Pupovcem da se povuče s čela stranke i SNV-a te da tada ova stranka bude koliko-toliko prihvatljiva DP-u.

Plenković se zasigurno neće dati ucjenjivati, ali, ipak mu je vrlo važno da se prije europskih izbora može pohvaliti da je najdugovječniji premijer od stranaka iz grupacije pučana što će mu dati bolju pregovaračku poziciju pri sastavljanju nove Europske komisije.

Druga opcija je krhka antiHDZ vlada u kojoj bi participirali svi oni koji su u posljednjih osam godina bili glasni kritičari politike HDZ-a (Most, Rijeke pravde, Možemo, IDS, Fokus). Odluka Ustavnog suda o Milanoviću čak ide u prilog ovoj opciji jer može homogenizirati različite opcije koje su protiv Plenkovića, ali im suradnju priječe ideološke razlike. Ipak, ako bi i uspjeli napraviti neku većinu, držim da bi ova vlada bila kratkoga vijeka jer se ne kaže uzalud ‘puno baba – kilavo dite’.

U svakom slučaju, puno toga ovisi o tome koliki su apetiti DP-a i koliki dio kolača im je Plenković spreman ustupiti, zaključuje Galić.

Vrisak.info