Kad je riječ o neumskom zaleđu ‘Večernjak’ se može pohvaliti slučajnim ‘otkrićem’ divlje masline prije godinu dana. Za divlje masline su znali žitelji neumskog kraja, međutim široj javnosti nije bilo znano da i u bosanskohercegovačkom priobalju kao u ostalom i na cijelom Mediteranu, rastu divlje masline. Nakon što je prije petnaestak godina zavladala maslinomanija stalno se nagađalo da su masline u Hercegovinu stigle s rimskim osvajačima, pa kasnije s pojedinim osmanskim velikašima i slično. Uz pomoć Slavka Katića istraživača kulturne, povijesne i biološke baštine neumskog kraja, utvrdili smo da masline u Hercegovinu nisu došle niotkud nego su tu bile od pamtivijeka. Pošto raste na širem području neumskog priobalja, može se zaključiti da je divlja maslina autohtona biljna vrsta Hercegovine.
Tragajući za zanimljivostima neumskog kraja na brdu Ljubica između Kiševa i Moševića, uočili smo još jedno neobično drvo. Po kori na kratkom deblu, nalik je bademu dok grane s zgusnutim sitnim grančicama, sliče krošnji trna, ali bez iglica. Nakon što smo slike proslijedili gospodinu Katiću inače autoru separata Vegetacija na prostoru župe Gradac, objavljenom u Humskom zborniku XII – župa Gradac 2009. godine, dobili smo neočekivan odgovor:
„To je divlji bajam, badem, kako se to već kaže“, rekao je gospodin Katić, a na našu opasku je li to tzv. gorki badem, bio je izričit:
„Jedno su gorki i slatki badem, a ovo je pravi divlji badem kojeg ima na području Neuma“, ustvrdio je gospodin Katić.